Zdražování nutí Čechy šetřit

  7:25
Češi začali omezovat své výdaje. Důvodem je vysoká inflace a zdražování napříč všemi segmenty.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Lidé hledají cesty, jak v době vysoké inflace osekat své výdaje. Nejvýrazněji se to projevuje na potravinách. „Češi z nákupního košíku vyndávají dražší ovoce, maso, sahají po levnějších uzeninách. Projevuje se to i na nepotravinářském zboží. Lidé škrtají oblečení, obuv pro dospělé, elektroniku. Všechno, co jde odložit, odkládají. Pro obchody to znamená propad prodejů,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Jeho slova potvrzuje také ekonom Lukáš Kovanda. Podle něho může dojít k takzvané destrukci poptávky, která na některé obchodníky tvrdě dopadne. „To znamená, že budou čelit tomu, že nebudou mít zákazníky, protože lidé nebudou mít na nakupování peníze. Proto tedy obchody s obuví nebo oděvy zkrachují,“ vysvětluje analytik, podle kterého se šetření začne brzy projevovat také na tržbách v restauracích. „Jídlo v restauraci je svým způsobem luxusní zboží. Budeme sledovat odliv lidí, nebude to pro ně dostupné. Peníze budou utrácet na nezbytné věci, jako je bydlení nebo energie,“ tvrdí Kovanda.

Podle ekonoma se v příštím roce obědové menu v restauraci dostane v průměru na 200 korun. Může za to zdražování energií nebo vyšší náklady na pracovní sílu.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls