Paul McCartney slaví 80. narozeniny

  7:11
Zpěvák Paul McCartney dnes slaví jubileum. Má 80. narozeniny. Celosvětově se proslavil už jako baskytarista a skladatel legendárních Beatles. Jeho song Yesterday je nejhranější písní historie.

ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Zpěvák a baskytarista skupiny The Beatles se po rozpadu skupiny vydal na sólovou dráhu. Na té také uspěl. Natočil řadu úspěšných písní i duetů a dnes se řadí mezi nejbohatší hudebníky světa.

Do České republiky zavítal Paul McCartney dvakrát: v roce 2004 a 2016 na koncerty v Praze. Ta ho upoutala. „Praha je nádherné město, zamiloval jsem si ho. Bývalý prezident Václav Havel nás pozval na prohlídku Pražského hradu. Bylo to úchvatné. Kromě koncertu jsme se tedy dostali i na turistická místa. Ale šli jsme tam soukromě, a to bylo fajn, protože jsme nemuseli stát ve frontě. Praha je krásná, líbila se mi i řeka, kde jsem pozoroval lodě.“

Ve volném čase se McCartney setkal i s velkým obdivovatelem Beatles a známým zpěvákem Miroslavem Žbirkou. „Byl to velmi příjemný chlapík. Dal mi pár cédéček, podepsal se mi jako Miro. Jsem rád, protože toho o české muzice moc nevím.“

Koncertování stále nevěší na hřebík. Za týden vystoupí na britském festivalu Glastonbury a stane se tak nejstarší hudební hvězdou, která tam kdy vystoupila. „Víte, čím jste starší, tím méně jste nervózní. Takže si vlastně koncertování užívám čím dál víc. Zároveň mám na výběr mnohem širší výběr písní. Mám z čeho vybírat,“ uvedl před lety v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: