Novinář Bárdy: Fico je užitečným idiotem Ruska

  14:35
Slovenský premiér Robert Fico svými výroky znovu rozdmýchává emoce. O víkendu k dvouletému výročí začátku ruské agrese na Ukrajině mimo jiné prohlásil, že invaze přišla kvůli „ukrajinským neonacistům“. Vůdce Kremlu Putina podle něho Západ zbytečně démonizuje. „To muselo překvapit kohokoliv, kdo sleduje Roberta Fica. Já jeho dráhu sleduji dlouhodobě, umím si představit pohnutky, proč to Robert Fico dělá. Ale před volbami jsem i já předpokládal, že jeho rétorika bude smířlivější,“ řekl ve vysílání Rádia Impuls šéfredaktor slovenského zpravodajského webu Aktuality.sk Peter Bárdy.

ilustrační snímek | foto: facebook/@RobertFico

Podle novináře jsou Ficovy výroky silné na kohokoliv v celé Evropské unii. Bárdy tvrdí, že v protiukrajinské rétorice překonal i maďarského premiéra Viktora Orbána. „Dnes už je Robert Fico minimálně užitečným idiotem Vladimíra Putina. Předběhl v nadbíhání tomu režimu kohokoliv. Co je ještě horší, tak zastrašuje, děsí, slovenské děti a matky, že jednou půjdou do války. Otevřeně blouzní o tom, že je přede dveřmi třetí světová válka, a že on dělá všechno pro to, aby tomu zabránil. Je to hrozné, je to cynické, je to odporné,“ říká Bárdy.

Minulý týden uplynulo 6 let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. „Věřil jsem, že Slovensko má šanci po té vraždě na víc, restartovat se, posunout se. Do jisté míry to k tomu směřovalo, jenže to nevyšlo. Populisté, kteří vyhráli volby v roce 2020, jsou do jisté míry zodpovědní za tento stav. Je to i ta slabost celé slovenské společnosti, že nejsme schopní se bránit dezinformacím,“ řekl šéfredaktor slovenského zpravodajského webu Aktuality.sk.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls