Zeman věnoval nevyužité peníze z kampaně Fondu ohrožených dětí

  9:45
Prezident Miloš Zeman včera symbolicky předal 2,3 milionu korun Fondu ohrožených dětí, který provozuje tzv. klokánky. Jedná se o polovinu sumy, kterou mu poslali dárci na kampaň před prezidentskými volbami, kterou podle svých slov nevedl. Druhou část sumy předá nadaci své choti. Převod nevyčerpaných prostředků na charitu přikazuje zákon.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) zakončil 26. září 2018 třídenní návštěvu Olomouckého kraje tiskovou konferencí na vysílači Praděd v Jeseníkách. Vlevo hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, vpravo hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Zemanovi podle jeho slov na volebním účtu zbylo 4,6 milionu korun. Tuto částku rozdělil na dvě poloviny a jak ujistil, dostanou se dětem. První polovinu dostanou klokánky, druhou jeho žena, která je podle Zemana mimo jiné použije na dotace na pořízení automobilů pro postižené děti.

Prezident poznamenal, že pomoc klokánkům nemůže být redukována jen na jeho dary, ale měla by být systematická. Podotkl, že bývalá ministryně sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) zřídila pracovní skupinu na pomoc ohroženým dětem. Překvapilo ho ale, že nová ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tuto skupinu zrušila. V reakci na tuto informaci ministerstvo uvedlo, že zrušená skupina se sešla pouze jednou.

Miloš Zeman peníze zaslané od sponzorů nevyužil, protože tvrdil, že kampaň nevede. Místo něj ji s jeho souhlasem zorganizovali blízcí spolupracovníci ze Spolku Přátel Miloše Zemana a Strany práv občanů.

Předvolební náklady formou takzvaných bezúplatných plnění nakonec vyčíslil na 22,7 milionu korun.

Převedení nevyčerpaných peněz z transparentního účtu na charitativní účely přikazuje zákon. Kandidát si může vybrat, na koho finance převede.