Zákaz prodeje o některých svátcích přináší zmatky, ve vysílání Impulsu se v tom spletl i poslanec Bureš

  12:33
Velikonoční svátky znovu rozproudily debatu o otevírací době obchodů. Na Velký pátek budou mít obchody otevřeno, zavřou se na Velikonoční pondělí. Řada zákazníků si to nepamatuje a musí si to před každým státním svátkem dohledávat.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve vysílání Rádia Impuls se spletl i poslanec ODS Jan Bureš, který je spolupředkladatelem návrhu na zrušení zákona, podle kterého musí být obchody nad 200 metrů čtverečních v některé svátky zavřené. „Takže vidíte sám, jaký je v tom opravdu hokej,“ prohlásil Bureš na upozornění moderátora, že zákaz prodeje se vztahuje na Velikonoční pondělí, nikoliv na Velký pátek, jak původně poslanec tvrdil.

„My navrhujeme, že se to má zrušit, a že to prostě necháme na obchodnících, jestli chtějí mít otevřeno nebo zavřeno. Protože to skutečně smysl nedává. Rádi bychom otevřeli debatu. Setkal jsem se s názorem, že by mělo být zavřeno o všech svátcích, říkám poctivě, že i to je lepší, než stávající stav,“ řekl zákonodárce občanských demokratů v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

V roce 2016 předkladatelé zákona tvrdili, že zákaz prodeje o některých svátcích bude mít příznivé sociální dopady, zaměstnanci obchodů víc času na rodinu a své koníčky. To ale podle Bureše není pravda. „Já myslím, že se to nestalo, navíc se bavíme o sedmi a půl dni v roce, protože na Štědrý den může být otevřeno do 12, to je další absurdita. Těch sedm a půl dne nehraje v životě nás všech takovou velkou roli,“ tvrdí poslanec.

Bureš také řekl, že změnu už konzultoval se sněmovními kolegy. „Já si myslím, že by to mohlo projít. Možná nakonec projde, že bude uzavřeno ve všechny státní svátky. Po diskuzi s kolegy si myslím, že by se k tomu většina našla,“ myslí si poslanec ODS a připomněl, že návrh nejprve musí projednat vláda.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls