V Česku ubývá dětských běženců

  8:00
V posledních deseti letech dostaly úřady 85 žádostí o ochranu od dětských uprchlíků, kteří dorazili do Čech z ciziny bez doprovodu dospělých. Od roku 2015 se žádný takový případ neobjevil. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra za jednotlivé měsíce a roky. Počty opuštěných dětských běženců klesají, před lety se jich do České republiky dostávaly desítky ročně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Před týdnem navrhla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), aby Česká republika přijala 50 syrských sirotků z řeckých uprchlických táborů. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a dětem se bude pomáhat tam, kde žijí. 

Žádostí o ochranu dětí, které se do ČR dostaly bez doprovodu dospělých, ubývá. V roce 2009 jich bylo 89, v posledních třech letech úřady neevidují žádné, naposledy je přijaly v roce 2015. Tehdy dorazilo bez doprovodu 14 dětí, ze Sýrie pocházely tři z nich. V roce 2014 obdržela Česká republika šest žádostí o mezinárodní ochranu od dětí a mladých do 18 let. Polovinu podali Syřané, polovinu Vietnamci.

Mezi lety 2010 až 2013 podaly děti bez doprovodu ročně od dvou do osmi žádostí. V roce 2009 bylo žadatelů 12, pěti z nich nebylo ještě ani 15 let. Největší počet žádostí za posledních deset let dorazil v roce 2008, tehdy jich bylo 34.

Šojdrová si myslí, že přijetím dětí by Český republika ukázala svou solidaritu při řešení migrační krize. Babiš ale uvedl, že se Česko má postarat o své sirotky a syrští sirotci často nejsou malé děti, ale chlapci od 12 do 17 let. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si myslí, že by Česko syrské děti, které přišly o rodiče, přijmout zvládlo.

Podle odborníků na migraci patří nezletilí uprchlíci k nejzranitelnějším skupinám a je nutné věnovat jim pozornost. Stávají se totiž často oběťmi obchodu s dětmi. Nuceni bývají ke krádežím, žebrání nebo prostituci. Experti navíc připomínají, že při práci s dětskými běženci je nutné brát ohled nejen na to, že pocházejí z jiné kultury, ale hlavně na jejich traumata. Některé z nich totiž celý svůj život prožil ve válce.