U Pelíšku zafungovala sdílená zkušenost, říká k 25. výročí od premiéry úspěšného filmu režisér Hřebejk

  17:22
Od premiéry Pelíšků uplynulo 25 let. Legendární film režiséra Jana Hřebejka viděli diváci poprvé 8. dubna 1999. „Připomněli jste mi to, já jsem si to nepamatoval, že je to 8. dubna,“ řekl Hřebejk ve vysílání Rádia Impuls. Žádnou speciální sešlost k pětadvacátému výročí od premiéry Pelíšků ale s kolegy prý neplánují.

ilustrační snímek | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Pelíšky se staly v Česku kultovním snímkem. Každoročně patří k vánočnímu televiznímu vysílání. Podle Hřebejka film zafungoval díky kolektivní paměti společnosti na události roku 1968 a sovětskou okupaci Československa. „Tomu se říká sdílená zkušenost. Tím, že nám to publikum uvěřilo, tu kombinaci toho určitého poetického, nostalgického humoru s tím národním traumatem, že sem ti Rusáci vlítli, tak se jich ta kombinace nějak dotkla. A byli jsme ve formě asi taky,“ prohlásil v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Hřebejk také odpovídal na otázku, jestli podle něho v současné době na rozdíl od devadesátých let ubývá tvůrčí svobody. „Někdy ano, někdy ne. To záleží na tom, kdo má nejsilnější slovo při té realizaci. Tam je pak to nejsilnější prosazování toho svého názoru,“ prohlásil Hřebejk. „Ty lidi vám to nekazí z toho důvodu, že by je k tomu někdo nutil, nebo to bylo nezákonné, ale z toho důvodu, že předpokládají, že by to mohlo někoho podráždit a ohrozit jeho pozici. To ale není žádné stěžování, s tím jsme do té branže šli,“ dodal režisér Pelíšků a řady dalších úspěšných českých filmů.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls