Prezident Asociace ředitelů základních škol Zajíc: Problémy s kapacitami v prvních třídách můžou být ve velkých městech

  7:49
V Česku začínají zápasy do prvních tříd základních škol. Letos by k nim mohlo podle ministerstva školství přijít asi 150 tisíc dětí. „Na jedné straně to může být formalita, na druhé straně to pro ty prvňáčky může být nezapomenutelná událost,“ řekl ve vysílání Rádia Impuls prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. „Termíny zápisů určuje ředitel, většinou jsou to dva dny, většina škol je má stanovené v první polovině dubna,“ dodal.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V minulých letech byl v některých školách problém s kapacitami. Zajíc nevylučuje, že se to může stát i letos. „Spíš je problém regionálně, kdy jsou oblasti, kdy skutečně ten problém nastat může. Tradičně jde o oblast Prahy a okolí, a Brna a okolí, kde ty kapacity škol nejsou úplně dostačující,“ připustil v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Rodiče si můžou pro své dítě vybrat jakoukoliv školu. Základní stejně jako mateřské školy ale přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že pro děti kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí losování. „Ideální stav je ten, že by takové věci nemusely nastat. Co se týče té spádovosti, tak to je jedna z věcí, která může tu záležitost alespoň částečně řešit, aby ty děti, které žijí v té dané oblasti, nemusely dojíždět do školy, která je podstatně vzdálenější,“ řekl Zajíc.

Šéf Asociace ředitelů základních škol se vyjádřil také k počtu odkladů, kterých bylo v letošním školním roce více než dvacet procent. „Stát se to může. Odklady jsou ale záležitost, která není úplně ideální. Pokud to není nutné, dítě by odklad mít nemělo, protože je pro něj lepší, když nastoupí do školy se svými vrstevníky. Samozřejmě ale může nastat situace, kdy to dítě skutečně ještě není zralé. Poslední slovo má pedagogicko-psychologická poradna a dětský lékař,“ prohlásil Zajíc.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls