Policie mění helmy a vesty. Dá za ně desítky milionů.

  7:00
Policie zahájila velkou obměnu balistických přileb, které chrání členy pořádkových a speciálních zásahových jednotek před kulkami a střepinami. V příštích třech letech se chystá utratit 55 milionů korun za téměř 4700 nových helem. Souběžně uskuteční také nákup ochranných vest.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Česká policie bude používat přilby, které se vyrábějí v Chorvatsku. Kromě skořepiny, která chrání hlavu, je součástí také hledí, které má za úkol chránit obličej. Balistické přilby používají například členové speciálních jednotek, kteří zasahují proti ozbrojeným pachatelům nebo policisté, kteří dohlížejí na demonstrace nebo sportovní utkání.

Ochranné části výstroje je třeba měnit každých deset let, poslední velká obměna přileb se uskutečnila mezi lety 2014 a 2017, kdy jich policisté zakoupili 2100. Současný nákup se týká více než dvojnásobného množství, přičemž jedna přilba vyjde podle zveřejněných smluv na 11 700 korun.

Podle rámcové dohody by policisté měli postupně přilby obdržet do konce roku 2021. První velká dodávka by se ale měla uskutečnit ještě v letošním roce. Policie totiž v půlce září odeslala objednávku na více než 3000 přileb. Jejich dodání by se pak na základě smlouvy mělo uskutečnit do 90 dní.

Nejvíce přileb z první várky, zhruba čtvrtinu, dostanou policisté z Ústeckého kraje. Zbytek pak půjde do ostatních regionů.

Kromě nových přileb policie v současné době investuje také do dalších ochranných pomůcek, které mohou v nebezpečných situacích pomoci zachránit život. Například v minulém týdnu byla v registru smluv zveřejněna nová informace o nákupu nosičů balistických panelů. Jde o vesty, ve kterých jsou kapsy, do nichž se následně vkládají neprůstřelné pláty, které mají chránit před kulkami. Rozdílem proti neprůstřelné vestě je v tom, že nosič balistických panelů chrání životně důležité orgány a nikoliv horní část těla jako celek. Je také lehčí a při rychlých a náročných akcích se v něm lépe pohybuje.

V příštích letech plánuje policie nakoupit 4000 těchto vest za téměř 19 milionů korun. Kromě policistů tuto ochrannou pomůcku používá česká i slovenská armáda. První dodávka zhruba 1300 vest by se měla podobně jako u přileb uskutečnit ještě letos.