Ovocnáři mají obavy z rozmarů počasí, potvrdil jejich předseda Ludvík

  14:59
Ovocnáři budou v následujících týdnech jako na trní. Důvodem jsou rozmary počasí. Ve vysílání Rádia Impuls to potvrdil předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

V posledních týdnech v Česku panuje počasí s nadprůměrnými teplotami. I proto už jsou všechny ovocné stromy v květu. Ludvík a ovocnáři obecně mají obavy hlavně z dalšího propadu teplot a příchodu mrazíků.

„Které můžeme v našich podmínkách očekávat až do poloviny května. Nicméně v tuto chvíli, protože máme velmi rané jaro, nám kvetou prakticky všechny peckoviny, některé už jsou odkvetlé, třeba meruňky. Počasí s vysokými teplotami bude způsobovat to, že to kvetení bude velmi rychlé, a protože to jaro přišlo velmi brzo, nemáme dostatek opylovačů a může to mít dopad i do té úrody,“ vysvětlil Ludvík v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Předseda Ovocnářské unie také popsal, že nejnáchylnějším stromem jsou meruňky. „Meruňky kvetou jako první, a tím, že na jižní Moravě začaly kvést už 29. února, což se nikdy nestalo, tak se nám to období rizika, kdy k těm škodám z mrazů může dojít, značně prodloužilo,“ řekl Ludvík.

Další, co ovocnáře trápí, je půdní sucho. „My jsme zažili zimu francouzského, španělského typu, kdy jsme tady měli sníh pořádně jenom na konci roku,“ prohlásil Ludvík. „V tuto chvíli to až takový problém pro stromy není, protože mají kořeny hlouběji než zeleniny nebo zemědělské plodiny, rozhodující pro nás bude období od června do srpna, kdy bude záležet, kolik srážek přijde a také jaké budou teploty,“ dodal předseda Ovocnářské unie.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls