Nová dopravní značka upozorní na jízdu v protisměru

  8:58
V České republice jsou stále častější případy, kdy dezorientovaný řidič vjede na dálnici do protisměru. V roce 2017 zaznamenaly kamery takových případů 321 a za sedm měsíců loňského roku 170. Těmto krajně rizikovým situacím by měla nově pomoci dopravní značka "Stop Jste v protisměru".

Nájezd na dálnici v Rakousku | foto: iDNES.cz

S iniciativou zavést tuto značku po vzoru některých evropských zemí přišly před časem dopravní policie a oddělení BESIP ministerstva dopravy. Podle Tomáše Lukašíka z tiskového oddělení ministerstva dopravy vytipovala a předložila ministerstvu policie ke schválení místa, kde mají být nové značky umístěny. Jedná se vždy o nájezdy na dálnice. Ministerstvo věc nyní projednává a objevit by se měly v provozu v průběhu letošního jara.

Vzhledem k tomu, že se jedná o informačně-provozní značku, není k jejímu zavedení třeba žádné legislativní změny ani vyhláška. Poté, kdy ministerstvo dopravy žádosti policie schválí, dostane Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokyn, aby značky nechalo vyrobit a rozmístilo je na dálnicích.

Díky nové značce by mělo ubýt tragických případů. Za jízdu v protisměru, ale i za otáčení nebo couvání v místě, kde to není dovoleno, je na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla v rámci postihu neukázněných motoristů sedm trestných bodů, pokuta od pěti do deseti tisíc korun a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku. V případě, že řidič tímto jednáním způsobí nehodu s vážnými následky, je to posuzováno jako trestný čin a čeká jej soud.