Klára Dostálová: Až mi řeknou, stanu se členkou hnutí ANO, anglicky se v Bruselu domluvím

  14:43
Hostem ve vysílání Rádia Impuls byla jednička kandidátky hnutí ANO pro červnové volby do Evropského parlamentu Klára Dostálová. Bývalá ministryně pro místní rozvoj popisovala, na co by se v případě zvolení v Bruselu zaměřila. Dostálová také vysvětlovala, proč stále není členkou hnutí ANO, nebo jak to má se znalostí cizích jazyků.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Klára Dostálová se na začátku rozhovoru zamyslela nad tím, proč volby do Evropské parlamentu v Česku tolik netáhnou. „Spoustu Čechů si myslí, že se jich evropské volby tolik netýkají, že ten Evropský parlament je od nás daleko, to je ale velká chyby. Věřím tomu, že si čeští spoluobčané teď uvědomují tu nutnost přijít k volbám, protože 70 procent legislativy, kterou musí Česká republika přijmout, vzniká v Bruselu,“ prohlásila místopředsedkyně Sněmovny ve vysílání Impulsu.

Hnutí ANO láká v předvolební prezentaci na tři témata – stop migraci, stop zelenému šílenství a suverenita členského státu. Dostálová se v pořadu Impulsy Honzy Benešovského vyjádřila ke každému z těchto bodů. Odmítla také například to, že by takzvaný Green Deal podepsal bývalý premiér Andrej Babiš. „Green Deal není žádná smlouva, tu nemohl nikdo podepsat. Je to politická proklamace o lepším životním prostředí v Evropské unii. A co se týká těch závěrů, kde jednali premiéři, tak tam přijala Evropské rada závěry o tom Green Dealu. Naopak pan Babiš do těchto závěrů prosadil jádro jako bezemisní zdroj,“ tvrdí lídryně kandidátky hnutí ANO pro letošní Evropské volby.

Klára Dostálová se také vyjádřila k tomu, proč stále není členkou hnutí. „My vlastně nelpíme na tom, že kandidovat může jenom ten, kdo je členem. Pan předseda Babiš to po mě nechce. Pro něj jsou rozhodující lidé, kteří mají obrovské zkušenosti,“ tvrdí Dostálová. „On říkal, že to pro něj není podstatné, důležité. Kdyby se rozhodli, že je to nějaká podmínka, tak jsem řekla, že jsem kdykoliv připravená,“ dodala.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj mluvila i o tom, že na práci v Evropském parlamentu je připravená také po jazykové stránce. „Domluvím se v angličtině, domluvím se v ruštině. Samozřejmě podle konkrétních výborů budu muset ty odborné vyjadřovací schopnosti pak dopilovat,“ řekla Dostálová, která by za úspěch hnutí ANO v eurovolbách považovala zisk více než současných šesti mandátů.

Podívejte se na rozhovor:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls