Europoslanec Zdechovský: Klaus o Bruselu lže, i kvůli němu Češi nechodí k eurovolbám

  16:57
Hostem ve vysílání Rádia Impuls byl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Svůj mandát bude obhajovat v letošních volbách do Evropského parlamentu, kdy je na čtvrtém místě kandidátky koalice Spolu. V pořadu Impulsy Honzy Benešovského Zdechovský mimo jiné popisoval fungování Evropské unie. Opřel se při tom do bývalého prezidenta Václava Klause, který podle něho o dění v Bruselu lže. Europoslanec KDU-ČSL také prohlásil, že lidovci by se podle něho dostali do Evropského parlamentu i samostatně.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Tomáš Zdechovský v úvodu rozhovoru mluvil o nízkém zájmu Čechů o volby do Evropského parlamentu. Jedním z viníků je podle něho i bývalý prezident Václav Klaus. „On významně přispěl k narativu, že Evropská unie je byrokratická a nefunkční organizace,“ řekl ve vysílání Impulsu lidovecký europoslanec. „Evropská unie je samozřejmě kritizovatelná, ale nesmíte o ni lhát a démonizovat ji. Václav Klaus dlouhodobě o Evropské unii lže, opravdu lže a vymýšlí si věci, které se nestaly,“ dodala čtyřka koalice Spolu pro letošní eurovolby.

Zdechovský se v Evropské unii například zasazuje zrušení střídání zimního a letního času. „Já pevně věřím, že to skončí do dvou let. Já bych se přimlouval pro přirozený zimní čas, ale jinak je mi to jedno, hlavně mi vadí střídání těch časů,“ vysvětlil lidovecký politik.

Europoslanec se také vyjádřil k na první pohled názorově nesourodé kandidátce koalice Spolu, kterou kromě KDU-ČSL tvoří ještě TOP 09 a ODS. „Dokážu si představit, že bychom kandidovali sami. To, že kandidujeme v koalici Spolu, je výsledek jednání předsedů, ne přání Tomáše Zdechovského,“ prohlásil europoslanec s tím, že KDU-ČSL by se do Evropského parlamentu dostala i samostatně. Dodal také, že ho aktuální průzkumy, které pro lidovce nevyznívají dobře, neděsí.

Zdechovský se také pustil do kritiky ministra vnitra Víta Rakušana za vyjednaný migrační pakt EU. Zmínil přitom několik konkrétních bodů, které mu na dohodě vadí. „Dvanáct týdnů někoho prověřovat, v realitě to bude rok nebo dva, to je úplný nesmysl. Do pěti dnů víme, že ten člověk přišel z Egypta. Všichni tam jezdíme na dovolenou, takže proč bychom sem měli lidi z Egypta brát a prověřovat, jestli jde o uprchlíka nebo ne,“ prohlásil europoslanec s tím, že by chtěl otázku migrace znovu otevřít.

Podívejte se na rozhovor: