Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Schůzka Fialy s Bidenem měla smysl

  7:53
Premiér Petr Fiala má za sebou diplomatický vrchol politické kariéry. Český předseda vlády v Bílém domě jednal s prezidentem Spojených států amerických Joem Bidenem. Oba politici se mimo jiné shodli na aktivní pomoci Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi.

ilustrační snímek | foto: Úřad vlády

Tato návštěva přichází v době, kdy je svět opravdu vykolejený. Těch zdrojů napětí a konfliktů, které jsou po světě a hrozí, tím že se slejí v jeden, je mnoho. A to, že se v této době prezident Biden setkává s českým premiérem, je důkazem toho, že si všimli, kdo je opravdovým spojencem a s kým se může počítat,“ řekl ve vysílání Impulsu bývalý velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Kolář.

Diplomat v pořadu Impulsy Honzy Benešovského upozornil na to, že schůzka českého premiéra s americkým prezidentem rozhodně není běžnou záležitostí. „Není to běžné „Dánsko, Holandsko, spoustu jiných spolehlivých spojenců své premiéry nebo prezidenty do Bílého domu neposílají, nebo se bez toho obejdou a není to potřeba pro nějakou kvalitní spolupráci. My jsme ale v jiné geopolitické situaci, jsme ve středu Evropy a vidíme, co se děje kolem nás,“ popisoval Kolář. „Je to něco, co je v případě Česka celkem standardní, ale doba, ve které k té schůzce dochází a témata, jsou nadstandardní,“ dodal současný poradce prezidenta Petra Pavla.

Petr Kolář také vzal posluchače pod pokličku jednání v Bílém domě. Podle něho nejde jenom o zdvořilostní záležitost. „Při tom jednání je opravdu stanovená agenda, neprobírá se to do žádných velkých detailů. Z toho jednání má vyplynout požehnání pro další kroky, které si už potom rozdělí jednotliví diplomaté a resorty, které mají za úkol to zpracovat,“ řekl Kolář.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls