Asistovaná reprodukce je hit, Česko patří ke světové špičce

  9:23
První světové dítě z umělého oplodnění oslavilo letos čtyřicáté narozeniny. Českému jsou o čtyři roky méně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Z asistované reprodukce se stal celosvětový byznys. Ročně projde v České republice tímto procesem téměř dvacet tisíc žen. Naše země patří v tomto oboru ke světové špičce. Tisíce párů z ciziny k nám jezdí jak kvůli lepším cenám, tak kvůli výborným výsledkům.

Náš právní systém ale umožňuje umělé početí pouze lidem v partnerském vztahu s osobou opačného pohlaví. Ženy bez partnera a lesby, jež touží po mateřství, musí proto hledat jiné cesty. Třeba umělé oplodnění na klinikách asistované reprodukce v těch zemích, kde to legislativa povoluje.

Právo na pořízení potomka bez partnera druhého pohlaví už loni zvedlo adrenalin českým zákonodárcům. Poslanecká sněmovna tuto možnost zamítla. Proti se tehdy postavil například tehdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. „Metody asistované reprodukce jsou postupy vycházející z neplodnosti ženy, respektive neplodného páru. A mělo by se vždy týkat neplodného páru, protože se domníváme, že stát by měl preferovat možnost úplných rodin,“ uvedl ministr. Poslankyně Jitka Chalánková se domnívá, že právo mít dítě nepatří mezi základní lidská práva.

„Nemůžeme blokovat single ženy, kterým se nepovedlo najít partnera,“ hájí naopak práva single žen sociolog a bývalý poslanec Ivan Gabal. Řešení se ovšem vždy najde. Češky bez mužů a lesby cestují za vysněným potomkem do zahraničí. V Evropské unii totiž existuje dvanáct států, které zákrok umělého oplodnění umožňují.

„Je to například Dánsko, Litva, Belgie, Bulharsko nebo Velká Británie,“ uvádí gynekoložka Ivana Obornová, která se problematikou zabývá ve SpermBank International. Překvapivě do tohoto výčtu patří i tak silně katolický stát, jakým je Španělsko. Mimo Evropskou unii mohou ženy využít i Rusko a Ukrajinu, podmínkou je, že jde o svobodné ženy.

Systém obcházení českých zákonů je snadný. Single žena nebo lesba toužící po oplodnění absolvuje v Česku vyšetření, je jí odebráno vajíčko a může si vybrat ze zásob zamražených spermií. Pokud dojde ke shodě, proces celý oplodnění pak proběhne na některé předem vybrané klinice. Záleží na finančních možnostech žadatelky, protože ceny v zemích, kde se asistovaná reprodukce odehraje, jsou značně rozdílné, od čtyřiceti do sto padesáti tisíc korun. Pokud nevyhovuje oplodnění ženino vajíčko, může žadatelka využít k početí nejen darované sperma, ale i darované vajíčko. Cena se tím přirozeně zvyšuje. Nejlevnější kompletní zákroky oplodnění jsou na Ukrajině.

„O služby zatím projevilo zájem téměř dvě stě čtyřicet žen, tři čtvrtiny z Česka,“ říká Iva Obornová. Méně než polovina žen prošla celým procesem a absolvovala přípravu u nás a následný zákrok v cizině na klinice asistované reprodukce.

Autor: Pavel Hrabica, Deník METRO