Při vzniku menšinové pražské rady mohou hrát velkou roli tři zastupitelé SPD

  19:46
Pražští zastupitelé se ve čtvrtek sejdou už na třetím pokračování ustavující schůze, aby se pokusili zvolit nové vedení hlavního města. Při sestavení menšinové pražské rady můžou nakonec hrát velkou roli tři zastupitelé z klubu SPD.
Jednání pražského zastupitelstva

Jednání pražského zastupitelstva | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Po 80 dnech od voleb má teď hlavní město ke zvolení nové městské rady v čele s primátorem blízko.

SPOLU minulý týden požádala o podporu menšinové rady, přičemž hnutí ANO tu svou nabízelo již takřka od voleb. Lze tak očekávat, že se obě strany na dnešním jednání dohodnou.

SPD a Trikolora v městských částech

  • Největšího úspěchu dosáhli zastupitelé Trikolory v Praze 12. Dva její členové jsou na kandidátce hnutí ANO, které společně s ODS a TOP 09 ve dvanácté městské části nově vládne.
  • Dva zastupitelé SPD se také přičinili při volbě nového vedení na radnici v Praze 15. Díky jejím hlasům se starostou stal Michal Fischer (za ODS) a radu obsadili zastupitelé Společně pro Prahu 15 (ODS a TOP 09), hnutí ANO a Nezávislí.

Taková menšinová rada by se opírala pouze o těsnou většinu 33 z 65 křesel v zastupitelstvu. „Velmi těžko se budou někteří zastupitelé v koalici SPOLU krotit. Přece jen se jedná o koalici tří politických stran, na jejichž kandidátkách byla celá řada politiků s vlastní hlavou,“ říká politolog Lukáš Jelínek a jako příklad uvádí senátorku a zastupitelku Hanu Kordovou Marvanovou nyní nezávislou za ODS.

„Na její řekněme sólistické politice už v minulosti zkrachovaly nejrůznější politické projekty. Dokonce s ní měla problémy i Špidlova vláda, když vznikla roce 2002 a tenkrát ji Marvanová jakožto předsedkyně Unie svobody odmítla podpořit. Pro ni jsou důležitější hodnoty, ke kterým se ona hlásí, než nějaké politické dohody. Takových politiků na straně koalice SPOLU můžeme najít i víc, zatímco od hnutí ANO se dá očekávat loajalita či disciplína,“ vysvětluje Jelínek.

Už jednou to fungovalo

Vzhledem k tomu, že Piráti i Praha sobě už menšinovou variantu podpořit odmítli a ani klub STAN není nakloněný spolupráci s ANO, získávají na váze případné hlasy tří zastupitelů koalice SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu.

Ty sice koalice SPOLU o podporu oficiálně nepožádala, ale podle Jelínka to nemusí nutně znamenat, že neprobíhají žádná neoficiální setkání a vyjednávaní.

Lídr koalice kolem SPD Milan Urban nepotvrdil, že bude jeho klub hlasovat pro menšinovou radu ve spolupráci s ANO a SPOLU, netají se ale antipatiemi vůči Pirátům a Praze sobě.

SPD se vždy kriticky vymezovalo proti Pirátům a Praze sobě.

Milan Urban, lídr SPD

„Samozřejmě chceme, aby už fungovala nová rada složená ze současných zastupitelů. SPD se rovněž vždy kriticky vymezovala proti Pirátům a Praze sobě, kteří jsou zodpovědní za současný marasmus ve správě města a jeho úpadek ve všech oblastech. Prohlasování menšinové rady je ale hlavně věcí dohody SPOLU a ANO. Jak je však všeobecně známo, je to opět jen časově omezené řešení. Takže bohužel pro Pražany to je špatná soap opera na pokračování. Věřím, že už mnoho Pražanů lituje, jak hlasovalo,“ sdělil redakci MF DNES Urban.

To, že SPD dokáže s hnutím ANO a SPOLU táhnout za jeden provaz, se ukázalo hned na listopadové ustavující schůzi zastupitelstva. Společnými hlasy například zavedli dohled nad dosluhující městskou radou nebo pověřili Marvanovou, aby ohlídala audity spojené s korupční kauzou pražského dopravního podniku označovanou jako Dozimetr.

Případné spolupráci nahrávají osobnosti v zastupitelském klubu SPD. „Když se podíváme na konkrétní jména, tak tuto kandidátku nereprezentují typičtí extremističtí politici,“ poukazuje Jelínek.

Klub vede architekt a urbanista Milan Urban. S letošním vítězem voleb ho pojí jeho dřívější působení v TOP 09, kde byl před deseti lety předsedou zastupitelského klubu na magistrátu.

„K vystoupení z TOP 09 a vstupu do SPD mě vedl vývoj v Evropě a směřování Evropské unie. TOP 09 se totiž stala takovou euroaktivistickou stranou, což je v rozporu s mým cítěním. Jsou mi blízké tradiční konzervativní názory, které v Česku hájí pouze SPD,“ vysvětluje své motivy Urban.

Pražské Spolu dostalo od ANO podmínky k menšinové radě, rozhodne v úterý

Kontakty z arcibiskupství

Druhým zastupitelem je Josef Nerušil. Ten má díky svému předchozímu angažmá, při kterém například spravoval sociální sítě kardinálovi Dominiku Dukovi, blízko k pražskému arcibiskupství a politickým kruhům kolem něj.

Posledním zastupitelem, který kandidoval jako nezávislý, je ale Zdeněk Seidl. Uznávaný lékař byl dlouhé roky členem ČSSD a působil dokonce v radě Středočeského kraje za Davida Ratha i Jaroslavy Jermanové.

„Kdyby tito lidé nebyli na kandidátce SPD, tak by byli vítanými partnery pro vznikající koalici. Problém je jen v té značce. Nedá se vyloučit, že se menšinová vláda pokusí na svou stranu někoho z nich přetáhnout, protože každý hlas bude velmi cenný,“ předjímá Jelínek.

Autor: