Laserem proti špačkům. Vinice chrání před ničivými nálety zelený paprsek

  6:22
Zdá se, že vinaři našli účinnou zbraň proti hejnům nenasytných špačků, kteří decimují vinice se zrajícími hrozny. Laserový plašič si první odvážlivec nainstaloval loni, letos už jde přístroj na dračku nejen mezi vinaři.

Zelený paprsek laseru chránící vinice děsí ptáky, pohybuje se však příliš rychle, takže lidem nevadí. | foto: BS vinařské potřeby

„Po loňské pilotní zkoušce jednoho zařízení ve Velkých Bílovicích jsme jich letos spustili a chystáme se uvést do provozu celkem třináct,“ vypočítal Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby, která laserový plašič zemědělcům dodává.

Investovat se do něj rozhodli třeba ve vinohradech B\V vinařství v Ratíškovicích na Hodonínsku. Nejprve do dvou, teď se usnesli, že přidají dalších pět zařízení. „Ztráty z předešlých let po náletu špačků byly v tomto vinařství natolik citelné, že se odhodlali k nákupu více laserových přístrojů,“ uvedl Frolich.

O zařízení je ale zájem nejen na Moravě, přístroj už slouží i v Ústí nad Labem nebo například v Ostravě. Plašiče se totiž využívají nejen na vinohradech, ale také v dalších zemědělských oborech.

Kuriozitou je, že pomohl třeba v obchodní zóně, která leží nedaleko skládky. Tu totiž okupují hejna racků, kteří obchody i okolní parkoviště znečišťují trusem. Nicméně po zapnutí laseru takřka okamžitě zmizeli.

Ve vinohradu se stroj připomínající kameru otáčí kolem své osy a vysílá zelený paprsek. 

Paprskem i na okurky

Vinařství není jediná oblast zemědělství, která využívá laser. Třeba farmářské družstvo Čerstvě utrženo, které na trh dodává lokální zeleninu a ovoce, jako první český producent přichází s moderním laserovým značením. Nahrazuje jím klasické papírové samolepky. Jako první ekologickou novinku vyzkoušeli u salátových Hugo okurek z farmy ve Velkých Němčicích na Břeclavsku.

„Ptáci vnímají pohybující se zelené laserové světlo jako predátora a opouštějí oblast okamžitě, jakmile paprsek prochází. Zařízení je navrženo do venkovních prostor a počasí na jeho účinnost zásadní vliv nemá. Pokud je zataženo, tak je paprsek viditelnější, ale i za slunečného dne je dostatečně viditelný a ptáci se ho bojí,“ upřesnil princip fungování Frolich. 

Dodal, že se na rozdíl od akustických plašičů v tomto případě jedná o naprosto tichý způsob, který neruší obyvatele žijící v okolí vinic.

S použitím světelného plašiče má již z loňského roku zkušenost i jihomoravský vinař Stanislav Mádl, který oceňuje, že přístroj funguje automaticky bez nutnosti nepřetržité personální obsluhy. „Výhodou je, že se plašič dá snadno ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu,“ poznamenal.