Na špičky! Otáčivé hlediště v Krumlově hostí balet Šípková Růženka

  15:36
Šípková Růženka Petra Iljiče Čajkovského je jednou ze dvou letošních premiér před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Sólisté baletu Jihočeského divadla zde toto slavné dílo uvedou spolu se členy Bohemia Baletu a studenty Taneční konzervatoře hlavního města Prahy ode dneška do neděle.

Jihočeské divadlo uvádí od středy do neděle před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově klasický balet Šípková Růženka. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je to jedna z nejkrásnějších pohádek převedená do tanečního představení. Šípková Růženka potěší dospělé, ale i malé diváky. A hlavně všechny příznivce baletu. Navíc v magických kulisách zámecké zahrady v Českém Krumlově.

Kostýmy a scénu vytvořil jeden z nejvýznamnějších českých divadelních výtvarníků Josef Jelínek a choreografie se ujal Jaroslav Slavický. Šípková Růženka je podle něj nejtěžší klasický balet a nastudování je velice náročné.

„Je těžký v té čisté klasické formě. Vše je vidět. Musí to být přesné jako rys, nesmí tam být čárka jinak. Petipova choreografie je geniální. Je tam vidět každá nepřesnost a může znehodnotit výsledek,“ míní Jaroslav Slavický.

Tento klasický balet uvádí Jihočeské divadlo po třiapadesáti letech. „Toto dílo je prubířským kamenem pro všechny tanečníky a interprety. V každém případě vždy posouvá soubor kupředu,“ upozorňuje umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický.

Na scéně budou desítky tanečníků. Růženku ztvární Rosa Maria Pace a Alkisti Angelatou. Ošklivou Carabosse hraje Zdeněk Mládek. Na představení zbývají poslední vstupenky. Stojí od 560 do 1 260 korun.

Na Šípkovou Růženku naváže příští pátek premiéra opery Turandot od Giacoma Pucciniho. Toto dílo dodnes patří mezi nejoblíbenější opery světového repertoáru.

Fotogalerie

Má všechno, co činí operu skutečně velkolepou. Silný příběh se symbolickými přesahy, pompézní jevištní obrazy, vyhrocené konflikty, spád a hudbu bohatou na podmanivé melodie. Jednou z nich je třeba slavná árie prince Kalafa Nessun dorma, kterou proslavil Luciano Pavarotti.

Zbytek léta bude před otáčivým hledištěm patřit opeře Rusalka a komedii Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) v titulní roli s Petrem Rychlým. Podrobnosti o představeních a vstupenky najdete na webu otáčivého hlediště zde.

Otáčivé hlediště loni slavilo 60 let existence a navštívilo ho téměř 56 tisíc diváků. Tržby z točny pro Jihočeské divadlo byly 37,6 milionu korun. Celkem už si zde od roku 1958 užilo představení více než 2,3 milionu návštěvníků.

Autor: