Julie potká Romea v domově seniorů, Jihočeské divadlo upravilo tradiční balet

  9:12
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede na jaře tři premiéry, o které se postarají soubory činohry, baletu i opery. Naopak čtyři inscenace odehraje v dubnu naposledy.

Balet Jihočeského divadla chystá netradiční zpracování Romea a Julie. Premiéra bude 2. května v Metropolu. | foto: archiv Jihočeského divadla

Cyrana z Bergeracu představí činoherní soubor poprvé již v pátek 5. dubna na scéně Na Půdě. Režie moderní adaptace románu Edmonda Rostanda, v níž bude v roli Cyrana svůj širák odhazovat Tomáš Drápela, se ujal Adam Svozil. Inscenace se řadí do dramaturgického cyklu Klasika Na Půdě, který zahájila premiéra Hamleta v roce 2022.

„Diváci se mohou těšit na klasický příběh o Cyranovi s kostýmy ze 17. století. Text bude ve verších, ale je aktualizovaný do moderního jazyka současným anglickým dramatikem Martinem Crimpem v překladu Ester Žantovské,“ uvedl dramaturg Josef Kačmarčík.

Operní soubor uvede 12. dubna Lazebníka sevillského. O hudební nastudování grotesky z časů bílých paruk se postaral Martin Peschík, režie se ujali Miřenka Čechová a Petr Boháč.

Jihočeské divadlo

premiéry
5. dubna – Cyrano z Bergeracu
12. dubna – Lazebník sevillský
2. května – Julie a Romeo

derniéry
10. dubna – O papouškovi, který hledal domov
20. dubna – Devatero pohádek
10. dubna – Nevinný
23. dubna – Plíce

„Jedním z Lazebníkových fenoménů je zrcadlení. Postavy jsou de facto falešné a tváří se, že je vše v pořádku, i když to tak není. Zrcadlení se dostalo do hraní i samotné scény. Odstranili jsme všechny historizující prvky a pokusili se grotesku dostat blíže současnosti,“ přiblížil Boháč a přidal, že diváci v představení zaslechnou jak italštinu, tak češtinu.

Premiéru připravuje rovněž soubor baletu. Jedno z nejhranějších klasických děl zasadil režisér Dodo Gombár do nečekaného prostředí.

„Vzniká velice zajímavá, neotřelá inscenace o věčné lásce, která ovšem kvete v každém věku. Proto se náš příběh Romea a Julie odehrává v domově pro seniory při silvestrovské noci. V inscenaci vystupuje také činoherní herečka Táňa Kupcová v roli ředitelky domova a vypravěčky. Zazní tak i mluvené slovo. Myslím si, že nastal čas, aby se v baletu objevovalo i současné výrazové taneční divadlo,“ nastínil šéf baletu Lukáš Slavický.

Choreografii na hudbu současného skladatele Ivana Achera vytvořilo duo Ondřej Vinklát a Tomáš Rychetský. Baletní premiéru diváci zhlédnou 2. května v KD Metropol.

Duben bude i měsícem derniér. Malé divadlo 10. dubna naposledy uvede inscenaci O papouškovi, který hledal domov, 20. dubna se rozloučí se hrou Devatero pohádek. Činohra 10. a 23. dubna naposledy odehraje inscenace Nevinný a Plíce.

3. srpna 2019

Autor: