O svátku sv. Cyrila a Metoděje vyvěsí Valašské Klobouky moravskou vlajku

  12:18
Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu si český národ už dlouhá léta připomíná státním svátkem, který v letošním roce připadá na středu 5. července. V tento den budou lidé moci na valašskokloboucké radnici spatřit kromě státní a městské vlajky i vlajku moravskou, která je symbolem sounáležitosti občanů k území Moravy a jejímu duchovnímu a společenskému životu. Iniciativu vyvěšení moravské vlajky podpoří po celé republice více než 1300 měst a obcí.

O svátku sv. Cyrila a Metoděje vyvěsí Valašské Klobouky moravskou vlajku | foto: Valašské Klobouky

„Věrozvěsti Cyril a Metoděj svým učením významně ovlivnili kulturní a náboženský vývoj našeho národa. Křesťanskou víru lidem předávali ve staroslověnštině, která pro ně byla srozumitelným jazykem, a pro její zápis vytvořili písmo hlaholici. Tím položili základ vzdělanosti Velké Moravy a umožnili utváření identity celého našeho národa. Vyvěšení moravské vlajky proto považujeme za příhodný symbolický akt, kterým si odkaz soluňských bratří může naše město připomenout,“ uvedla starostka Eliška Olšáková.

Barevné provedení dvou vodorovných polí moravské vlajky vychází ze zemských barev, kterými jsou červená a zlatá, jež na vlajku přešla do barvy žluté. Ve středu je umístěna šachovaná orlice v modrém poli.