Začíná postní doba

  6:53
Čtyřicetidenní období před Velikonocemi mohou lidé využít ke změně životního stylu i jídelníčku. Podle výživových poradců může tělu pomoct i skutečný půst od masa.

ilustrační snímek | foto: Milena SojkováiDNES.cz

Každý Čech sní ročně přibližně 82 kilogramů masa. Jeho spotřeba navíc dlouhodobě roste. V jídelníčku se u nás už tak zaběhlo, že si bez něj někteří nedokážou představit ani jeden den, natož měsíc. V lidech navíc přetrvává představa, že bez masa se člověk pořádně nenají.

„Myslí si to především muži ve středním a vyšším věku, kteří vnímají bezmasá jídla skoro jako podřadná,” říká výživová poradkyně Eva Cikrytová. V Česku navíc chybí znalost receptů na bezmasá jídla. Když se řekne jídlo bez masa, lidé si automaticky představí sladký oběd, jako rýžový nákyp, nebo sladké knedlíky. To je ale ohromná chyba. „Existuje spousta vegetariánských receptů, které jsou chutné. Mohou mít základ v zelenině, cibuli, česneku, a bezmasý výsledek pak mnohdy ani nepoznáme,” myslí si expertka na vegetariánskou kuchyni.

Pokud se rozhodneme vynechat maso, uleví to hlavně játrům a žlučníku. Tyto orgány se na jaře potřebují pročistit, a proto je půst od masa ideální. Pokud v jídelníčku nemáme maso, je potřeba nahradit chybějící bílkoviny jinak. „Vhodné jsou třeba luštěniny, které jí Češi obecně velmi málo. Doporučuji také mléčné výrobky, tofu či tempeh,” popisuje expertka na krabičkovou dietu Barbora Bürgerová. Jídelníček musí být v první řadě vždy vyvážený. Čtyřicetidenní postní doba je podle výživové poradkyně Barbory Bürgerové prostě ideální příležitost udělat změnu v jídelníčku.

Každou novinku ve stravování tělo uvítá. Můžeme využít příležitosti a experimentovat se surovinami i kořením. Bürgerová Rádiu Impuls řekla, že lidé mohou zkusit vynechat kromě masa i lepek. Pro očistu jater doporučuje mimo jiné i bylinu ostropestřec. „Používá se velmi dlouho a je osvědčený i v čínské medicíně. Můžete ho konzumovat i v bylinných kapslích nebo v kvalitním čaji,” vysvětluje Bürgerová. Detoxikační kůra by pak podle výživové poradkyně měla trvat maximálně 2 až 4 měsíce.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls