Vakcína pro všechny je na obzoru

  7:00
Už ve středu se otevírá registrace pro lidi nad padesát let. Očkovacích látek má být podle vlády dostatek. Během května počítá s třímilionovou dodávkou vakcín proti covidu. Na očkování ale čekají ještě někteří nejstarší senioři.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

O vakcínu proti covidu se budou moci hlásit lidé ve věku 50 až 54 let. „Po půlnoci otevíráme registraci pro další věkovou kategorii,“ oznámil na sociálních sítích premiér Andrej Babiš s tím, že od června by se na očkování mohli začít registrovat všichni lidé starší šestnácti let.

Rozporuplně to ale vnímá Sdružení praktických lékařů. „Na jednu stranu je dobře, že se otevírá další registrace, nicméně pořád nám v těch vyšších věkových skupinách visí senioři, které je potřeba doočkovat,“ tvrdí šéf praktiků Petr Šonka.

V ordinacích praktických lékařů čeká na očkování proti covidu asi 30 tisíc lidí nad 80 let a 100 tisíc lidí ve věku 70 až 79 let. „To znamená, že se musíme zaměřit na to, jak k nám dostat těch vakcín víc. Nelze spoléhat jen na ty dvě vakcíny, které k nám dominantně proudí, to znamená AstraZeneca a Johnson & Johnson, tak aby to dělení vakcín bylo rovnoměrnější. Praktici se musí lépe doplňovat s velkými očkovacími centry,“ popisuje Šonka.

Ukončení očkování proti covidu má v Česku přes milion lidí, celkem za čtyři měsíce od začátku vakcinace vykázali zdravotnictví téměř 3,3 milionu injekcí s očkovací látkou.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:


Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls