Nízkoprahová centra zažívají nejvytíženější období

  7:00
Noční teploty na mnoha místech klesají pod minus deset stupňů a kapacity nocleháren pro lidi bez přístřeší nestačí. Náš reportér Tomáš Kabát se vydal za těmi, co se snaží přežívat venku i v těchto mrazech.

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Komunita lidí bez střechy nad hlavou se zdržuje například na pražské Palmovce. V létě tito lidé okupují lavičky přilehlé dopravnímu uzlu MHD. V zimním období ale tato místa zůstávají prázdná. Bezdomovci se přesunují pod Libeňský most, kde se ohřívají u improvizovaného ohniště. Většina z nich se o aktuální situaci odmítá bavit. Ústa jim rozváže až finanční příspěvek. Autentickou audioreportáž najdete pod tímto článkem.

Teplo je teď pro lidi bez domova nejcennějším zbožím. Teploty v noci klesají hluboko pod bod mrazu a ne na všechny vychází místo v noclehárnách. Ředitel Azylového domu svaté Terezie v Praze Stanislav Fiala Impulsu řekl, že aktuální situaci komplikuje kromě mrazu také epidemie koronaviru, která oslabuje personál. „Tlak na naše služby je v těchto dnech vysoký. Kapacity jsou v podstatě naplněné. Možná, že jsou ještě nějaká volná místa pro jednotlivce v rámci některých nocleháren zřízených jako zimní opatření, ale kapacity už se blíží k maximu naplněnosti.“

Charita také každý den na svých mobilních stanovištích rozdává polévku. Ne všichni lidé bez domova ale tyto služby využívají. Někteří se vyhýbají sociálnímu kontaktu, jiné třeba odradí zákaz alkoholu. „Někteří klienti zase nechtějí být třeba uvedení v seznamu lidí, kteří využívají těchto služeb,“ uzavírá Stanislav Fiala.

Náhodně oslovení bezdomovci pod pražským Libeňským mostem to ale vidí jinak. „Tam nejsou. Jsou tam vši, blechy, štěnice, svrab a tak. Chodí tam lidé, kteří o sebe nedbají,“ řekl Rádiu Impuls jeden z lidí bez přístřeší sedících okolo ohně.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: