Nepozornost zabíjí i na železničních přejezdech

  7:00
Na železničních přejezdech umírají hlavně mladí řidiči. Ukázala to statistika Správy železnic. V loňském roce přišlo při střetech s vlakem o život 45 lidí do 26 let věku. Mnozí přehlédli výstražné světlo.

ilustrační snímek | foto: Drážní inspekce

Data ukazují, že mezi časté příčiny střetů automobilů s vlaky patří přehlédnutí výstražného světla. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda Rádiu Impuls řekl, že riskují především mladí řidiči. „Nad vším je ta nepozornost související s různými elektronickými pomůckami, které přibývají ve vozech. Při vší úctě k mladé generaci, často jsou to právě lidé mladého věku, kteří za jízdy používají mobilní telefony, navigace i tablety.“

Velitel jednotek drážních hasičů Miloš Němec zasahoval u střetů vlaků s automobily mnohokrát. Poukazuje zejména na to, že osobní auto nikdy neustojí střet s lokomotivou. „Automobily nejsou konstruovány na náraz s takovou hmotou. Pakliže dojde k nárazu na střed a vozidlo není odmrštěno, následky zpravidla bývají devastující a tragické.

Šéf správy železnic Jiří Svoboda nicméně připouští, že statistiky o příčinách nehod jsou mírně zkreslené. „Když dojde k usmrcení, tak není koho se zeptat, proč ke všemu došlo.“

Správa železnic se snaží na statistiky reagovat plánovaným zlepšením zabezpečení na dvou stech přejezdech a v plánu je také informační kampaň.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: