Mladí lidé sní o ekologickém bydlení

  7:00
Nejnovější průzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR mezi mladými od 18 do 35 let ukázal, že v kurzu jsou nízkoenergetické stavby a domácnosti využívající obnovitelné zdroje. Takové bydlení ale zůstane pro velkou část mladých i v budoucnu pouhým snem.

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dotazníkové šetření probíhalo od října do prosince minulého roku a jeho cílem bylo zjistit, jaké jsou názory na bydlení u mladé generace. Průzkumu se zúčastnilo 649 lidí z Prahy, Brna, Olomouce a Pardubic, tedy lokalit, kde je bydlení pro mladé lidi finančně nejnáročnější. A právě dostupnost bydlení byla také jedním z témat průzkumu. 80 % respondentů si myslí, že je dnes bydlení méně dostupné, než bylo pro generaci jejich rodičů. I kvůli tomu zůstávají současní mileniálové (lidé ve věku 18 až 35 let) bydlet delší dobu s rodiči, v průměru do 26 let.

Nemovitosti jsou pak podle většiny z nich drahé zejména kvůli investičním nákupům bytů a domů. „To jsou případy, kdy lidé kupují nemovitosti za účelem dalšího pronájmu. Byty nemají pro vlastní spotřebu, ale pouze jako investici,” vysvětluje Martin Lux z oddělení Socioekonomie bydlení na AV ČR. Většina mladých lidí, která se už osamostatněla, bydlí v nájmu. „Soukromé nájemné bydlení představuje pro mnohé z nich jen chvilkovou zastávku na cestě k vlastnímu bydlení. Pro mnohé je to ale dlouhodobá záležitost, protože na vlastní nemovitost nedosáhnou. Přestože po 27. roku podíl nájemného bydlení klesá, více než čtvrtina dotázaných třicátníků stále žije v nájmu,” popisuje výsledky šetření Lux. Většina (57 %) mladých mužů a žen nepovažuje své dosavadní bydlení za finální řešení.

Podle sociologa z úseku socioekonomie bydlení na AV ČR Petra Sunegy touží většina mladých po vlastní nemovitosti. „Pokud by se mileniálům podařilo v budoucnu realizovat jejich sny, tak by se podíl vlastníků nemovitostí zvýšil z aktuálních 52 % na 79 %. Podíl nájemníků by se naopak snížil ze 40 % na 17 % a podíl družstevníků z 6 % na 4 %,” popisuje sociolog. Pokud by se mladí rozhodovali o tom, kde chtějí v budoucnu sami založit rodinu, volí nejčastěji místa, kde sami vyrůstali.

Pokud jde o ekologické standardy bydlení, má mladá generace taky jasno. „82 % dotázaných by chtělo bydlet v nízkoenergetickém domě. Téměř ¾ by si přály, aby jejich bydlení využívalo obnovitelné zdroje, třeba solární panely. 74 % respondentů se kloní k názoru, že jejich ideální dům by měl umět recyklovat vodu (např. zadržováním dešťové vody),” uzavírá výsledky šetření Petr Sunega.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls