Dětem chybí po návratu do škol řád

  7:00
V době online výuky si zvykly na pozdní vstávání i zanedbávání některých povinností. Přechod na prezenční výuku může hlavně pro nejmenší školáky znamenat velký šok.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Školní psycholožka ze ZŠ v Mohelnici Jana Rozsypalová vysvětluje, že řád a pravidelný režim je důležitý hlavně pro mladší děti. „Jsou to záchytné body, které dítěti poskytují jistotu v průběhu celého dne. Jenomže o tuto jistotu teď školáci během pandemie přišli. Byli zvyklí, že mohou vstávat později a školní povinnosti plnit v momentě, který si sami určí,“ popisuje psycholožka. Jana Pěchová z Dětského krizového centra říká, že děti mají po návratu do školy problém i s plánováním dne. „Ráno musejí včas vstát, nasnídat se a sbalit si věci na celý den. Mnohé z nich tráví ve škole celý den, to znamená sbalit si pomůcky i svačinu.“

Podle zkušeností učitelů jsou děti po návratu do lavic hodně roztěkané. Svou roli hraje i to, že jsou nevybití a po dlouhé izolaci si chtějí s ostatními spolužáky hodně povídat. „První den školy bylo ve třídách slyšet hodně smíchu, děti si chtěly všechno vypovědět a na výuku se vůbec nemohli soustředit,“ popisuje zkušenosti psycholožka Rozsypalová. Podle ní je s ohledem na uplynulou dobu potřeba věnovat víc času právě adaptaci a socializaci. „Učitelé by měli dát na první místo vztahy ve třídě. Ty mohou být dost negativně poznamenané pandemií. Rozhodně by se neměli snažit dohánět všechno učivo, které studenti nestihli zpracovat, důležité jsou hlavně vztahy.“

Návrat dětí do škol může navíc odhalit i kyberšikanu. Agresivní chování na internetu se může týkat i mladších žáků. Sociální sítě byly v řadě případů jediným prostředkem, jak udržet se spolužáky kontakt. Podle Jany Pěchové mohly být také zdrojem konfliktů. „Obecně je online prostor velká neznámá, o to horší je, že v něm děti trávily poslední měsíce tolik času. Navíc mnohdy bez kontroly dospělých. Na internet byly odkázané i hodně malé děti, které by jinak tolik hodin u počítačů neseděly,“ upozorňuje za Dětské krizové centrum Pěchová.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls