Ceny nemovitostí rostou, zájem o ně ale zůstává

  7:00
Koupit si nemovitost vyžaduje pořádný balík peněz. Ceny za byty, domy, chaty nebo chalupy dál rekordně rostou. Může za to nedostatek volných nemovitostí. Poptávka tak dál výrazně převyšuje nabídku.

ilustrační snímek | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Například v Praze se teď cena za metr čtvereční průběrně pohybuje kolem 125 tisíc korun. Podle České národní banky jsou nemovitosti v současnosti předražené až o pětadvacet procent. Trh s realitami proto zřejmě čekají regulace. Ekonom Lukáš Kovanda si myslí, že po říjnových sněmovních volbách se bude mluvit o zvýšení daně z nemovitosti. „To určitě nastane, i když to strany teď nepřiznají. Jde o jednu z možností, jak ulevit České republice od dluhu. Myslím si, že doba nízkých daní z nemovitostí je pryč a skončí další zvýhodňování. Takže určitě je tady nebezpečí, že mít nemovitost se pro příští roky prodraží, což může být další důvod, proč nakonec po nich ochladne poptávka a dostaví se jejich cenová stagnace a možná i propad,“ popisuje Kovanda

Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří potvrzuje, že ceny jsou teď vyšroubované do maxima. Podle něho poptávka pořád výrazně převyšuje možnou nabídku. „Prodává se skutečně všechno, i téměř neprodejné nemovitosti bez zavedené vody, odpadů. Často se teď i takové nemovitosti prodávají, často i předražené o dvacet procent.“ K možnému navýšení daně z nemovitosti má neutrální postoj. „Podle mě je řešením hlavně nová výstavba, co vím, tak třeba v Praze se teď staví hodně. S novou možností bydlení se nárůst cen nemovitostí zastaví, jde ale i o tu kvalitu,“ popisuje Borůvka.

Největší zájem je rezidenční bydlení, chaty nebo chalupy. Často lidé nemovitosti kupují i jenom jako investici.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 


Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls