„Máme tady kurzy vyjednávání. Já jsem si na to musel vždycky brát dovolenou, abych byl schopen ty kurzy dělat. Rozjelo se nám to takovým způsobem, že nejsem schopen uspokojit poptávku. V tento moment jsem se rozhodl z té firmy odejít, já se můžu kdykoliv vrátit, takže je to na mně,“ přiznal v pořadu Impulsy Honzy Benešovského elitní vyjednavač Adam Dolník. „Také mi rostou děti. Ten režim, kdy jsem neustále v pohotovosti na zavolání a nemám absolutně žádnou kontrolu nad svým životem, tak po deseti letech mi to stačí,“ dodal.
Dolník řekl, že ze světa vyjednávání ale úplně neodchází. „Když mě někdo osloví, tak budu hledat způsob, jak mu pomoct. Chci mít ale kontrolu nad tím, jaký případ vezmu a jaký případ nebudu,“ vysvětloval na Rádiu Impuls
Elitní vyjednavač ve vysílání podrobně popisoval, jak jeho profese probíhá v praxi. Zmiňoval právě také časovou náročnost. „Když to může kdykoliv zazvonit, tak si berete telefon do sprchy, přizpůsobujete celý život tomu, že to může kdykoliv zazvonit. Ono to může být 5 minut nebo 5 týdnů, než ten telefon přijde,“ vysvětloval Dolník jedno z úskalí profese vyjednavače.
Nejrizikovějšími zeměmi jsou z hlediska únosů Nigérie, Etiopie nebo například Haiti. „Na únos se v tuto chvíli pojišťují hlavně velké korporace. Seznam klientů je přísně tajný. Dá se říct, že spousta velkých firem tento typ pojištění pro některé své zaměstnance má. U toho bych to nechal,“ řekl tajemně Dolník. „V každé té pojištěné organizaci budou lidé, kteří ví, co v případě únosu dělat, volají na centrálu do Londýna, já budu kontaktován během několika minut, dostanu základní informace. Pak je to na mě, abych se zkontaktoval s klientem a dal mu základní rady. Mezitím beru kufr a na cestě taxíkem řeším, na které let sednu. Často to bývá takto extrémně rychlé,“ popisoval Dolník.
Úspěšnost vyjednávání se podle něho pohybuje vysoko nad devadesáti procenty. „Řekl bych až 98 procent. Každý rok se to mění. Každé úmrtí pohne s těmi statistikami. Tam ještě záleží, jak to počítáte. Je to dost často řidič nebo policista z ochranky, kteří byli zastřeleni u toho únosu, ten rukojmí byl unesen a oni potom s námi začali komunikovat. Já to počítám od momentu, kdy s námi začali komunikovat, protože vliv na to, když někdo umře během toho únosu, nemáte,“ prohlásil na Impulsu elitní vyjednavač.
Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls