Obilí dozrálo, Hanácké muzeum v přírodě ukáže tradiční žně na Hané

  6:06
Brousky, kosy, snopy, mlátičky i fukar, tak vypadaly tradiční letní žně na Hané, které nabídne divákům v přímém přenosu Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích na Olomoucku.

Tradiční sklizeň obilí nabídne Hanácké muzeum v přírodě poslední červencový víkend v Příkazích na Olomoucku. | foto: Hanácké muzeum Příkazy

Sklizeň v Příkazích propukne poslední červencovou sobotu pod názvem Hanácké žně.

„Pro každého hospodáře znamenaly žně zúročení jeho celoročního snažení. I proto bychom rádi dětem a dospělým ukázali jejich tradiční podobu, tak jak na ně pamětníci vzpomínají,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích.

„Návštěvníci uvidí nejen samotnou sklizeň a výmlat obilí, ale mohou si sami vyzkoušet sečení speciální kosou na obilí – luňákem, uvázat vlastní snop nebo vymlátit obilí cepem,“ popsal Vodešil.

K vidění budou také dobové stroje, které hospodářům sloužily při zpracování obilí, včetně funkční historické mlátičky nebo stroje na čištění obilí, takzvaného fukaru.

„Chybět nebude ani muzika, hanácké písničky návštěvníkům připomene Hanácký mužský sbor Rovina a během celého dne bude připravena ochutnávka krajových specialit,“ doplnil vedoucí muzea.

Hanácké žně se konají v sobotu 30. července od 10 do 17 hodin. „Tematické bloky, které budou vždy obsahovat sečení, mlácení a čištění obilí, začínají v 10:30, ve 13:00 a ve 14:30. Více informací zájemci najdou na webových stránkách muzea.

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích

Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Zájemci při samotné návštěvě muzea mohou zhlédnout i unikátní nově otevřenou raně novověkou roubenou stodolu, přenesenou z obce Skalička u Hranic.

Autor: