iDNES.cz

Mezi prvními měli Facebook studenti v Brně, univerzita o profil bojovala

  15:22
Už patnáct let uplynulo od chvíle, kdy Mark Zuckerberg spustil sociální síť Facebook. Nejdříve fungovala pouze pro americké vysoké školy, později se šířila i po světě. Mezi první uživatele v Česku patřili studenti Masarykovy univerzity v Brně.

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Právě studenti si přístup na novou sociální síť vymínili,“ podotýká David Povolný z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU).

A wikipedista z univerzity Marek Blahuš dodává, že je k tomu inspirovaly především výměnné pobyty. V zahraničí měli studenti své facebookové profily a Češi s nimi chtěli zůstat v kontaktu.

„Obliba Facebooku k nám přicházela skrz styky s cizinou. Zpočátku se všichni uživatelé organizovali do sítí podle své příslušnosti. Ty byly určeny pro jednotlivé vysoké školy, později i střední školy, následně i některé firmy a nakonec vznikly i obecné sítě pro jednotlivé regiony nebo státy,“ vysvětluje Blahuš.

Takže vedle soukromých škol se mezi české průkopníky facebookových profilů zařadily i Vysoká škola ekonomická v Praze a brněnská Masarykova univerzita v roce 2006 v závěsu za ní.

„U nás byl tehdy Facebook velkou neznámou a předmětem debat pouze v odborných kruzích, zatímco na amerických školách ho už používalo 85 procent studentů. To je vskutku diametrální rozdíl,“ poukazuje Blahuš.

Třeba Jiří Sedláček, někdejší student Masarykovy univerzity, se na Facebook zaregistroval až 28. června 2007. I tak se však řadí mezi první české uživatele, třeba vedle sociologa Vojtěcha Bednáře.

Podnikavec za profil požadoval desetitisíce

Ve facebookové prehistorii se osobní práva řešila minimálně. I proto se na síti vyskytovali „překupníci“ profilů.

„Teď má profil na síti už téměř každá organizace, ještě v roce 2010 to však nebylo vůbec běžné. Objevovali se vykukové, kteří si uvědomovali potenciál sítí a zakládali si stránky s názvem kdejaké instituce, aby pak na přenechání stránky vydělali,“ popisuje prvotní nešvary Povolný.

Právě tato situace nastala také u největší brněnské univerzity. Stránku si založil muž, který profil nespravoval. Když se o ni pak univerzita přihlásila, dožadoval se částky v řádu desetitisíců korun.

„Operoval tehdy s počtem fanoušků, které stránka měla. Bylo poměrně složité ho vypátrat. Několikrát jsem s ním i osobně jednal, nabízel mu přenechání fanoušků, ale nic. Nakonec jsme se spojili se správci Facebooku a jeho přístup jsme mu stopli,“ vzpomíná Povolný, který se o získání profilu pro Masarykovu univerzitu snažil několik měsíců.

Oficiálně jej škola zavedla až v roce 2013. Podle Povolného nyní slouží jako dobrý komunikační kanál jak k budoucím, tak stávajícím studentům i pedagogům.

Bezpečný Facebook by musel být placený, říká odborník:

zpět na článek