Na pěší blížící se k přechodu upozorní v Brně speciální blikající značky

  17:58
Chytré dopravní značení, které vyzkoušejí v Brně, má zvýšit bezpečnost chodců a zlepšit pozornost motoristů. Zatím půjde o testovací provoz speciálních blikajících značek, které budou umístěné u dvou rušných přechodů poblíž škol.

Chytré značení | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před několika lety srazilo auto chodce v nepřehledném úseku na čtyřproudé silnici v brněnských Kohoutovicích.

Právě v tomto místě před základní školou Chalabalova, kde se stalo už více nehod, bude přechod s novými dopravními značkami.

„Jsme sice domluvení, že nám strážníci hlídají přechod ráno, když děti chodí do školy, ale odpoledne tam už strážníci nejsou. Děti chodí ze školy v různé časy, takže čím dřív takovou značku budeme mít, tím líp,” míní starosta Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL).

Další značení bude u přechodu před školou na Veslařské ulici v Jundrově. Městská část tu dlouhodobě řeší problémy s přecházením dětí v hustém provozu.

„Bývá tam velmi rušno, proto si myslíme, že by taková značka pomohla zvýšit pozornost řidičů, kteří jezdí okolo,” souhlasí starostka Jundrova Ivana Fajnorová (Zelení) s tím, že na přechodu se zatím žádná nehoda nestala.

Značky, které upozorňují na přechod, ať už reflexní barvou, nebo blikajícími světly, nejsou ničím nové a na silnicích se vyskytují už roky. Tyto by ale měly mít přece jen jednu novinku.

„Značka díky čidlům a kamerám zaznamená blízkost chodců před přechodem a určí jejich trajektorii, zároveň také zaznamenává přijíždějící auta a upozorní řidiče blikáním na přítomnost chodce,” popisuje Lubomír Kuča z firmy Compactive, která stojí za vývojem chytrého značení.

To také bude nápomocné při monitorování provozu, protože bude možné sbírat data o počtu automobilů a chodců v daném místě během dne. Informace pak mohou využít městské části.

Na nové cedule si ale ještě počkají. U přechodů by měly být až příští rok. Firma nyní čeká na povolení od dopravní policie a na certifikaci značek.

Autor: