Pokuty rozdávají kamery místo strážníků. Chybí lidský faktor, stěžují si lidé

ilustrační snímek
ilustrační snímek

Zastavíte na pár vteřin v zákazu zastavení, abyste vyložili nemohoucí babičku. Nikde nikdo. Za týden vám do schránky přijde pokuta. Žádný strážník s vámi situaci na místě neřešil, nikdo neposoudil kontext. Jen vás potichu natočila bezpečnostní kamera na sloupu a úředník odeslal složenku.

Podle zjištění iDNES.cz přesně takto v Česku potichu vzniká obří a vysoce výnosný průmysl. Řada radnic začala městské kamerové systémy (MKS) využívat k hromadnému lovu na přestupky řidičů.

Rozdíl oproti zažité praxi je přitom propastný. Dosud lidé buď narazili na fyzickou hlídku, našli lístek za stěračem, nebo je zachytil označený dopravní radar. Nyní se ale do role neviditelných policistů potichu zapojily i běžné plošné kamery vysoko na sloupech, u kterých veřejnost dosud žila v domnění, že pouze pátrají po zlodějích a dohlížejí na bezpečí v ulicích.

Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz

Právě hrajeme Právě vysíláme

Večerní Impuls

18.00-20.00
Přehrát rádio Pozastavit rádio

Ray Parker Jr.

Ghostbusters

Následuje 20.00-05.00

Noční Impuls