Vláda nedokáže důvěryhodně obhájit, proč Pavel na summit NATO neletí, říkají experti
Po dnešním oznámení vlády je jasné, že na summit NATO v turecké Ankaře pojedou pouze členové vlády, prezident Petr Pavel zastupovat Česko nebude. Podle oslovených politologů je tak již prakticky jasné, že Hrad podá kompetenční žalobu. Politolog Jan Kubáček ale takový scénář nehodnotí pozitivně. Jeho kolega Aleš Michal zase nechápe argumentaci vlády.
„Myslím si, že je výrazně pravděpodobné, že prezident žalobu podá. Nedovedu si představit, že by slevil ze své pozice,“ říká pro iDNES.cz politolog Aleš Michal z Institutu politologických studií na Univerzitě Karlově a rovnou opatrně předpokládá výsledek. „Očekával bych, že Ústavní soud rozhodne spíše ve prospěch prezidenta Pavla, ale je velmi složité to předjímat,“ přiznává.
„Pan prezident začal dělat to, co se opravdu nedělá. Začal své výhrady ventilovat navenek.
Jan Kubáčekpolitolog
Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz