Jak to vidí čeští řidiči? Vytroubit a zmlátit! Každý pátý se lepí na kufr, jiní se chtějí bít
Nalepit se někomu na nárazník, vytroubit ho, vynadat mu a třeba i zastavit a vyřídit si spor ručně. Tak vypadá česká silniční realita, kterou odhalil evropský průzkum mezi řidiči. Šestnáctý evropský barometr odpovědné jízdy nadace VINCI Autoroutes, kam bylo Česko poprvé zařazeno, ukázal, jací tuzemští řidiči skutečně jsou.
Podle průzkumu mezi 12 tisíci řidiči celkem 38 procent tuzemských šoférů přiznává, že ostatním sprostě spílá, 35 procent nemístně troubí. Každý pátý se lepí na kufr vozu před sebou a každý osmý šofér neváhá jít si konflikt vyříkat osobně. 81 procent lidí vědomě překračuje rychlostní limity a šest z deseti řidičů nedodržuje bezpečný odstup.
Podle kriminoložky Hany Vykopalové z VŠB – Technické univerzity Ostrava si v autech léčíme komplexy z běžného života.
Telefonování za jízdy s mobilem v ruce znamená, že naše pozornost je pak podobná, jako bychom v sobě měli 2,5 promile alkoholu.
Milan Hrdinapsycholog
Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz
Další zprávy
Stavěli až na Zanzibaru. Architektura není skládání místností vedle sebe, popisují
Klempíře na festivalu ve Strážnici vypískali. Buranství a sprostota, reagoval