Ozdobou letošní ústecké Interporty bude Vašo Patejdl či Naďa Urbánková

  13:28
Centrální park v ústecké části Severní Terasa bude od čtvrtka do soboty hostit tradiční mezinárodní hudební festival Interporta zaměřený na country, folk a současnou trampskou píseň. Původně měl být v červnu, kvůli koronaviru ho ale museli pořadatelé přesunout.

Vašo Patejdl, zpěvák hitů Ak nie si moja či Voňavky dievčat, hudby k filmu Fontána pre Zuzanu a řady šlágrů kapely Elán, jejímž byl členem, vystoupí na festivalu Interporta jako jedna z hvězd sobotního večera. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zhoršující se aktuální situace jim ovšem dělá vrásky i teď, jedna z kapel už kvůli karanténě odřekla a nelze vyloučit, že covid-19 promluví do programu znovu.

„Stanovili jsme si asi šest náhradních termínů a s ohledem na možnosti soutěžících i zahraničních hostů jsme vybrali právě následující tři dny,“ uvedl Josef Vejlupek, jeden z pořadatelů festivalu.

Vzhledem k posunu termínu se pozměnil i program, i tak se ale podle Vejlupka mají návštěvníci na co těšit.

„Přijedou kapely ze Slovenska, Francie, Polska a Švédska. A chybět samozřejmě nebudou ani české,“ sdělil s tím, že festivalem bude provázet polská moderátorka Martyna Rudnická.

„Lidé ale nemusejí mít obavy, že nebudou rozumět, mluví perfektně česky,“ upozornil Vejlupek.

Čtvrteční program od 18 hodin zahájí na malé scéně vystoupení hudebního klanu Mouchů s názvem Mouchy hrají bluegrass. V pátek proběhne autorská soutěž Junior song, vystoupí Petr Lüftner, polská skupina Grupa na swoim a kapely Nerez & Lucia či Pacifik.

Program Interporta 2020

  • čtvrtek 17. září od  18  hodin

Mouchy hrají bluegrass, Blue Eyes a Marcela Mouchová, Monokl a Jan Moucha, Riding Hoppers a Robert Moucha

  • pátek 18. září od  15.30  hodin

Zlatý orel, autorská soutěž Junior song, Hoboes Revival Alva, Petr Lüftner a spol., Pacifik nebo W. T. C. Band 

  • sobota 19. září od  13.30  hodin

Interpretační soutěž Interporta, Baptiste,Taxmeni, Vašo Patejdl a band, Naďa Urbánková & Bokomara

Sobotní odpoledne bude patřit hlavní interpretační soutěži, dále vystoupí Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó nebo skupina Průdušky. Tahákem večera je známý slovenský zpěvák Vašo Patejdl a vystoupení Nadi Urbánkové.

„O Vaša Patejdla jsme usilovali několik let, letos se účast podařilo domluvit i při přeložení termínu z června na září,“ těší Vejlupka. Slovenští interpreti jsou podle něj nedílnou součástí festivalového programu.

Roušky být nemusí

Kdo však skutečně přijede, bude definitivně jasné až ve čtvrtek nebo v pátek. „Už teď víme, že kvůli karanténě nepřijede jedna ze soutěžících skupin z Prahy nebo Willie Jones, Američan, který žije v Německu. Ten se rozhodl letos vůbec nevystupovat,“ sdělil Vejlupek.

Kromě hudby jsou pro návštěvníky připraveny i doprovodné akce, třeba ochutnávky vína zdarma nebo soutěže v poznávání vzorků vín. „Chybět nebude samozřejmě ani burčák,“ doplnil Vejlupek.

Podle aktuálních hygienických opatření může na jednotlivá vystoupení přijít tisíc návštěvníků a nemusí mít roušku nebo jinou ochranu dýchacích cest, pořadatelé ale doporučují mít ji raději u sebe.

Vstupné se ve čtvrtek neplatí, páteční a sobotní vyjde v předprodeji na 150 korun, na místě návštěvníci zaplatí 200 korun. Permanentka na oba dny je k dispozici pouze v předprodeji a stojí 250 korun.