Z Česka se stal národ karavanistů, prodeje rostou o stovky procent

  7:00
Prodej obytných vozů během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Místo dnes zavřených hotelů a penzionů využívají Češi ve velkém karavany a obytné vozy.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Češi si začínají zvykat na to, že jsou zavřená ubytovací zařízení, náhražku našli v karavanech. „V minulých letech bylo v lednu a na začátku února zarezervováno zhruba pět procent kapacit. V letošním roce jsme asi na čtyřiceti procentech. Vypadá to, že ten kdo zaváhá, tak nepojede. Do konce května budou zřejmě všechny kapacity vyčerpány,“ popisuje současnou poptávku Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu. „Bohužel, cestovní ruch je velmi poškozen, nezbývá nic jiného než využívat obytná vozidla. Je to nejbezpečnější varianta, kdy můžou rodiny vycestovat, jsou v karanténě, nemusí se prakticky s nikým stýkat,“ dodává.

Karavany a obytňáky obsadily hlavně horské turistické oblasti. Starostové některých obcí si ale stěžovali na nepořádek, který za sebou „domy na kolečkách“ nechávaly. „Situace se lepší, jsme v komunikaci s kraji, začínají se budovat karavanová stání. Skvělá informace je, že zavřené hotely a penziony nám nabízejí parkoviště alespoň k možnosti stání, můžeme se připojit na elektřinu, můžeme tam vylít chemický záchod,“ říká Hájek Velinská.

Nový trend se snaží podchytit už i samotné obce, města nebo turistická sdružení. „Pakliže vybudujeme zázemí pro karavanisty, to znamená toalety, elektriku, tak je to jedno z řešení pro situaci, které tady teď celý rok čelíme,“ potvrzuje Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Nejčastěji si lidé půjčují karavany na víkend. Cena za denní pronájem obytného vozu se pohybuje kolem dvou tisíc. „Karavan je nezávislé cestování a obrovská svoboda, v době covidu obzvlášť. S karavanem se dají rychle změnit plány, aniž by to ohrozilo vaši dovolenou,“ uzavírá Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu.​

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls