Volná lůžka v nemocnicích sleduje nový online systém

  17:04
Pilotně ho testují v Moravskoslezském kraji. Pokud se osvědčí, mohl by se rozšířit do celé republiky. Systém „Lůžka online“ by tak mohl pomoci přetíženému zdravotnickému systému.

ilustrační snímek | foto: Archiv nemocnice Šumperk

Systém „Lůžka online“ vyvinul za pouhých 10 dní Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT v Praze a jeho univerzitní start-up TRIX Connections. Představuje další ukázku toho, jak čeští vědci pomáhají v boji s koronavirem. Podle vývojářů reaguje na akutní potřebu zpřehlednit obsazenost českých nemocnic kovidovými i běžnými pacienty. Systém navíc dokáže kontrolovat nejen materiální zajištění, ale také personální kapacitu jednotlivých zařízení. To usnadní práci třeba i záchranným službám, které rozhodují o tom, kam kterého pacienta umístit.

Jednotný nástroj na evidenci nemocničních lůžek zatím v Česku neexistoval. Každá nemocnice si vede databáze po svém a údaje pak sdílí s krajskými krizovými štáby. Data ale doposud nesdílela online, což přinášelo podle jednoho z vývojářů Petra Kadery z ČVUT řadu problémů. „Tam dochází k transformacím přes excelové tabulky a to reportování probíhá třeba jen jednou denně. Kvůli tomu pak data ztrácejí velkou část své hodnoty,“ vysvětluje Kadera. To bylo potřeba podle IT odborníků změnit.

Systému „Lůžka online“ proto vychází z dat, která už jednotlivá zařízení mají. Jeho nespornou výhodu je ale především to, že umožňuje sdílet informace v reálném čase, což nesmírně usnadní rozhodování krizovým manažerům. Podle Petra Kadery je výhodou i to, že můžou novinku využívat nejrůznější subjekty. „To mohou být nemocnice, ale také různá sociální zařízení nebo provizorní kovidové hotely,“ upřesňuje odborník.

Systém „Lůžka online“ už vyzkoušela FN Ostrava, která si ho zatím pochvaluje. Další na řadě by měla být nemocnice v Opavě spolu s ostatními krajskými nemocnicemi. Pokud se systém osvědčí, mohl by se v dalších týdnech rozšířit i do jiných zařízení v celé republice.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls