Turisté v létě české památky podrželi

  7:50
Dopady koronakrize na české památky jsou různé. Téměř všude zaznamenali pokles turistů z ciziny. Naopak tuzemští návštěvníci většinou přibyli.

ilustrační snímek | foto: Zámek Duchcov

Třeba hrad Trosky otevřel skoro o tři měsíce později než v jiných letech. Na příjmech je to podle kastelána Lubomíra Martínka znát. „Máme velikou ztrátu, kterou už nedoženeme.“ Turisty se snažil lákat na koncerty i večerní promítání. „Docela táhnou i večerní prohlídky. Máme taky celovíkendové akce, rytířské i hudební, kde se hraje od popu po metal,“ dodává Martínek.

To na zámku v Mnichově Hradišti žádný úbytek nezaznamenali. Potvrdila to správkyně depozitáře Soňa Švábová. „Náš zámek navštěvuje 95 procent Čechů, protože v cizině zatím není příliš známý. Návštěvnost letos zůstává stejná jako v loňském roce.“​

Naopak zámeckému areálu v Dětenicích se podle mluvčí Pavly Pěkné daří líp než dřív. „Hotel naráží na své kapacity, takže ten už víc vytížit nelze. Co se týká návštěvnosti barokního zámku, rytířských turnajů a muzea piva, tam jsou čísla vyšší, z čehož máme radost,“ uvádí Pěkná. Velkým otazníkem pro ni ale zůstává návštěvnost na konci roku. „V létě se zaměřujeme na rodiny s dětmi a koncem roku pak bývá zájem o různé firemní akce. Těch bude ale pravděpodobně kvůli koronaviru méně. Uvidíme.“

Třetinovou návštěvnost hlásí hrad Kost. Tam ale důvodem není koronakrize, ale rekonstrukce. „V hlavní sezóně obvykle hradem projde 13 set lidí denně. Jenomže kvůli opravě tady letos máme místo pěti jen jednu prohlídkovou trasu, která je hodinová. Vzhledem ke snížené kapacitě se čekací doba na prohlídku může protáhnout až na 3 hodiny, a to už většinu návštěvníků odradí,“ vysvětluje kastelán hradu Kost Jan Macháček.

Poslechněte si krátkou reportáž: