Téma potravinové soběstačnosti Česka je opět na stole

  11:39
Za povinné kvóty na některé české potraviny v obchodech bojuje třeba hnutí SPD nebo vládní koalice. Za novelou zákona stojí také ministr zemědělství Miroslav Toman.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Zákon o potravinové soběstačnosti se řídí dlouhodobých výhledem na pozici tuzemských potravin na domácím trhu. Podle novely by od příštího roku muselo být v obchodech 55 % vybraných potravin české produkce. Každý rok by se tato kvóta zvyšovala o tři procenta až do roku 2028, kdy by muselo být v regálech u vybraného zboží až 78 % českých produktů. 

Povinnost plnit kvóty by se netýkala prodejen menších než 400 metrů čtverečních a obchodů, které se specializují na prodej konkrétních druhů potravin. Kvóty by se vztahovaly na více než stovku potravin, jejichž suroviny lze v Česku pěstovat nebo chovat. Třeba hrách, čočka, hovězí nebo vepřové maso, sušenky, některé ovoce, ořechy či mouka. 

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana by zákazník mohl díky kvótám v obchodech vybírat z více českých produktů. „Podporujeme větší spotřebu domácích potravin, co se týká veřejných zakázek. Fungovat by to mohlo třeba ve školách nebo nemocnicích. A já osobně se řadím i k těm, co usilují o větší podíl českých potravin na našich pultech,” uvádí ministr Toman. 

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je ale zákon v rozporu s evropskou legislativou. V rámci evropského volného trhu podle něj nejde takový zákon obhájit. V rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že sám vidí jiné cesty, jak dostat české zboží k zákazníkům. „Senátu chci za KDU-ČSL předložit návrh, který by poukázal na kvalitu domácí produkce třeba i tím, že bychom dávali spotřebitelům informace o procesu výroby. Zákazník se už nerozhoduje pouze podle ceny. Mohlo by ho zajímat, kolik se při výrobě potravin v jednotlivých zemích spotřebuje pesticidů nebo léčiv,” myslí si Jurečka. 

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek má k novele taky výhrady. Vláda by podle něj měla podpořit české výrobce jinak. „Zákon by v této podobě nahrával hlavně velkým agrárním firmám. Malí farmáři by nebyli schopni velkou poptávku obchodních řetězců uspokojit. Nám malým zemědělcům to nijak neprospěje. Myslím, že bychom spíš měli jít cestou podpory lokálního trhu. A podpořit, abychom byli schopni vyrábět maximum toho, co mohou jednotlivé české regiony nabídnout,” vysvětluje za zemědělce Jaroslav Šebek.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls