Svatby jsou riziková záležitost, budoucí novomanželé ale obřady neruší

  7:24
Svatby patří mezi častá ohniska koronaviru. V posledních několika týdnech si svatebčané odnesli nákazu například z obřadu na Mělnicku nebo na Uherskohradišťsku. Další budoucí novomanželé ale zatím zůstávají v klidu.

Vládní zmocněnec pro zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula potvrzuje, že svatby jsou riziková záležitost. „Je to svým způsobem aktivita, která je podobná tomu úzkému pobytu na jednom místě, jako jsou kluby a bary. Tady je řada společných prvků, k těm přenosům tam dochází často.“

Budoucí novomanželé ale zatím svatby masivně neruší. Petra Šauer z agentury, která se organizací svateb zabývá, potvrzuje, že jedou podle harmonogramu a obřady normálně plánují. „Nikdo se tím nechce ani moc zabývat. My jsme měli zatím menší akce. Teď chystáme dvě větší svatby, ale nic se neruší. Na místě máme dezinfekci a dodržujeme všechna hygienická opatření,“ říká Šauer.

Roman Prymula dodává, že panika není na místě a novomanželé se zatím ke krajní variantě a zrušení svatby uchylovat nemusí. „Svatebčané by ale měli dbát těch elementárních opatření a pokud možno dodržovat rozestupy, protože tam k tomu šíření opravdu dochází,“ uzavírá Prymula.

Poslechněte si reportáž:

 Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls