Supermarkety se připravují na omikron, výpadek dodávek zboží zatím nehrozí

  7:42
Obchodníci kvůli šíření koronavirové varianty omikron přijali celou řadu opatření. Chtějí tak předejít tomu, aby nedocházelo v souvislosti s možným výpadkem pracovníků k prodlevám v zásobování potravin. Podobnou situaci totiž zažívají například ve Spojených státech amerických.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Méně nebezpečná, ale nakažlivější, to je koronavirová varianta omikron, která už několik dnů převládá také v Česku. V důsledku šíření nové mutace můžou skončit desetitisíce pracovníků v karanténě naráz. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy se ale supermarkety pečlivě na nástup omikronové vlny připravují a přijaly dvě základní opatření. „Tím prvním je, že naplnily na maximum sklady, aby nebylo něčeho nedostatek. Druhým je pak, že jsme připravení přeplánovat směny podle toho, jak budou lidé v karanténách, abychom měli dostatek pracovníků,“ prohlásil s tím, že pro zaměstnance supermarketů je pořád ve hře takzvaná pracovní karanténa. „Počítám s tím, že by vláda rozšířila pracovní karanténu minimálně na pracovníky ve skladech. Na prodavačky asi ne, tam by snad zákazníci pochopili delší fronty. Klíčové ale je, aby fungovala logistika,“ tvrdí Prouza.

Jeho slova o připravenosti potvrzují i zástupci námi oslovených obchodních řetězců. „Přijali jsme opatření, tak aby se směny vzájemně nepotkávaly, a nedocházelo na pracovišti k rozšířeným kontaktům,“ říká mluvčí Globusu Aneta Turnovská. „V případě, že by došlo k vyšší nemocnosti v našich provozech, je možné s nabídkou spolupráce obrátit na naše pravidelné brigádníky,“ dodává.

S případným nástupem pomocných pracovníků počítá i Lidl. „Snažíme se udělat všechno pro to, abychom měli dostatek brigádníků a zajistili tak nepřetržitý chod našich prodejen,“ potvrzuje tiskový mluvčí obchodního řetězce Tomáš Myler. „K pokrytí případného výpadku by mohlo pomoci i zkrácení karantény, ovšem jen za předpokladu, že by nedošlo k ohrožení našich zaměstnanců a zákazníků. Opatření jinak máme nastavená na maximum,“ uzavírá.

Krizové scénáře mají kvůli omikronu zpracované v řetězci Albert. „Tak abychom v případě eskalace dokázali udržet zásobování a chod prodejen. Kromě klasických opatření, jsme nastavili i režimová opatření pro zaměstnance, abychom minimalizovali sociální kontakty,“ říká mluvčí Alberta Jiří Mareček.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu činí záchyty pozitivních zaměstnanců v obchodech maximálně 0,3 procenta. Režim pravidelného plošného testování všech zaměstnanců má fungovat dva až tři týdny.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls