Řidiči se dočkali zmodernizované dálnice D1

  7:00
Čeští řidiči si můžou užívat unikátního momentu. Téměř po devíti letech zmizelo z dálnice D1 veškeré dopravní omezení. Od soboty je trasa mezi Prahou a Brnem plně průjezdná.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejvytíženější, nejdelší a nejnebezpečnější. Dálnice D1 má mnoho přízvisek. Teď by mělo trápení řidičů na trase mezi Prahou a Brnem alespoň na nějaký čas skončit. „Stala se symbolem různých nehod, výhod, měla špatnou image. Teď je to úplně nová dálnice, je na ni záruka 10 let a životnost se předpokládá na 30 let,“ tvrdí premiér Andrej Babiš.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl vysvětluje, že šlo o nejsložitější dopravní projekt v moderní historii Česka. Připomíná, že od 21. po 182. kilometr zmizela všechna omezení. Součástí modernizace D1 bylo mimo jiné výstavba a rekonstrukce 92 dálničních mostů a 35 nadjezdů. Mátl dodává, že teď už budou probíhat jenom poslední úpravy okolí frekventované dálnice. „Ty práce by měly být dokončeny do konce letošního roku. Odvoz materiálu možná bude probíhat ještě na jaře roku 2022. Každopádně nebude to mít dopad do provozu jako takového,“ říká šéf ŘSD.

Ne všechno je ale ideální. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia kritizuje, že modernizace dálnice nezlepšila stav parkovacích míst pro kamiony.

Kompletní modernizace dálnice D1 vyšla na téměř 22 miliard korun bez DPH.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls