Reklama na alkohol bude upozorňovat na jeho škodlivé účinky, plánuje ministerstvo zdravotnictví

  9:48
Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon, který má omezit propagaci lihovin, piva i vína. Podobně jako u cigaret by tak například každá reklama na alkohol obsahovala sdělení, že pití má negativní vliv na zdraví.
Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | foto: SXC

Omezit reklamu na alkohol plánuje ministerstvo zdravotnictví už několik měsíců. Šéf resortu Adam Vojtěch tvrdí, že tak chtějí dosáhnout snížení spotřeby alkoholu, která v Česku patří v celosvětovém srovnání k rekordním. „Jedno z opatření je rozhodně regulace reklamy, regulace prezentace alkoholu na veřejnosti,“ říká Vojtěch.

Opačný názor má ale výkonný ředitel Unie dovozců a výrobců lihovin Vladimír Darebník. Omezení reklamy podle něho kýžený výsledek nepřinese. „Reklama na alkohol rozhodně není reklama na to, aby lidé více nebo méně pili. Ta reklama slouží k tomu, aby si jednotliví výrobci a prodejci mohli konkurovat a zákazníky si přetahovat.“

Také adiktolog Michal Miovský má podobný názor. Odborník na závislosti tvrdí, že opatření bude mít jenom minimální efekt. „Mnohem důležitější je prevence. Do té stát za posledních 20 let neinvestoval skoro nic. Nemůžeme tedy mluvit o nějakém systému,“ dodává Miovský.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský