Pražanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou

  10:29
Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou, přidat se můžete také vy. Společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoříte vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či i boxu. Akce startuje dnes 24. března ve FitnessAction v Praze a potrvá až do soboty.

Přijít si zacvičit může každý bez ohledu na věk nebo kondici. Pro účastníky připravili organizátoři například hodiny jógy, ti zdatnější se mohou zúčastnit lekcí boxu. „Máme připravených i několik kruhových tréninků pod vedením fyzioterapeutů, kteří účastníkům poradí, jak správně cvičit. Pacienti s nimi mohou také zkonzultovat své potíže a limity, například problémy s koleny apod. Fyzioterapeuti jim určitě doporučí vhodné cviky,“ říká fyzioterapeutka Klára Novotná, jež se specializuje právě na cvičení s lidmi, kteří RS trpí.

Neméně důležitá je také psychická kondice pacientů. I proto si neuroložka prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., připravila pro letošní maratonce lekce kundaliní jógy. „Tento styl jógy zklidňuje mysl a povzbuzuje tělo. Cvičící se dostává do psychické i fyzické pohody, což je pro pacienty s RS velmi přínosné. Cvičení se skládá z naladění, rozcvičky, sestavy a závěrečné relaxace s meditací. Lekce pořádáme již několik let také pro pacienty naší Neurologické kliniky,“ vysvětluje.

Součástí sobotního programu ve FitnessAction bude i naučná stezka, na které si účastníci na vlastní kůži vyzkouší, jak náročný je život s roztroušenou sklerózou.

V pražském parku Gutovka si například sportovci vyzkouší volejbal vsedě, na Letné si pak zahrají curling nebo bocciu. „Pro ty, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou MaRSu zúčastnit osobně, si studenti připravili videa se cvičením. Pacienti se tak do Maratonu mohou zapojit alespoň cvičením doma,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje. Odkazy na lekce a více informací o programu či jednotlivých nabídkách cvičení najdete na www.maratonmars.cz.