Pořídit si vlastní bydlení je stále těžší.

  7:00
Ceny nemovitostí stále rostou a k tomu se nyní přidaly vysoké ceny stavebních materiálů a zvyšující se úrokové sazby. Řada lidí tak na hypotéku už vůbec nedosáhne.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Dosáhnout v posledním roce na vlastní bydlení není žádný med. To koneckonců dokládají příběhy posledních dní. „My si chceme postavit mobilní dřevostavbu, avšak narážíme na problémy jak s hypotékou, tak s rostoucími cenami stavebních materiálů. Už nám bylo od stavitele řečeno, že konečná cena domu může ve výsledku povyrůst až o 30 procent. A nastěhovat se budeme moci nejdříve za rok,“ popisuje složitou situaci Viktor z Prahy.

Pro stále více lidí je tak podle ekonoma Lukáše Kovandy vlastní bydlení nedostupné. „Lidé si budou muset v budoucnu stále více zvykat na to, že na bydlení v osobním vlastnictví mít nebudou. Nejvíc se to dotkne mladých rodin s dětmi.“ Podle Kovandy to ale není nic neobvyklého. Situace je podobná například i v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Řada lidí se kvůli vysokým cenám nemovitostí stále častěji pouští do nejrůznějších přestaveb garáží, stodol a skladů. To ale ekonom Štěpán Křeček momentálně kvůli vysokým cenám stavebních materiálů nedoporučuje. „ S přestavbami a rekonstrukcemi bych vydržel tak dva roky, než se situace na trhu upraví,“ vysvětluje Křeček.

Nižší cenu nemovitostí by mohl přinést nový stavební zákon, který by měl zrychlit povolovací procesy. Nejdříve se to ale projeví za několik let.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:


Autor: Denisa Jeřábková, Rádio Impuls