Počet lidí v chudobě roste, stále více se jich obrací na sociální služby

  11:23
Energetická krize dopadá na stále více lidí. Důvodem jsou rostoucí náklady na základní životní potřeby, jako je placení nájmů, vytápění nebo nákup potravin.

ilustrační snímek | foto: Charita Česká republika

Během uplynulého roku došlo v rámci celé Evropy ke čtyřicetiprocentnímu nárůstu počtu lidí, kteří hledají podporu u poskytovatelů sociálních služeb v charitní síti. V Česku je ten nárůst zhruba třetinový. Současná krize má největší dopad na rodiče samoživitele, seniory nebo mladé rodiny. Řada z nich už nezvládá pokrýt základní potřeby. „Skutečně přicházejí o bydlení, nezvládají splácet půjčky, hypotéky. Chybí jim peníze na jídlo nebo na léky,“ potvrzuje manažerka pro sociální advokacii z Charity České republiky Iva Kuchyňková.

Zástupci Charity si proto pro vládu připravili soubor doporučení, která vnímají jako brzdu před dalších chudnutím české populace. „První je, abychom stabilizovali financování sociálních služeb, aby byly dostupné i na menších městech, vesnicích. Ten systém se musí rozprostřít tak, aby každý mohl požádat o pomoc, pokud se dostane do složité situace,“ popisuje Kuchyňková.

Za nutné považují odborníci také změnu systému vyplácení sociálních dávek. „Měly by být více adresné, flexibilnější a včas vyplácené. Evidujeme i případy, kdy některé dávky dorazily i za několik týdnů nebo měsíců. To je dost pozdě, protože ti lidé se pak dostávají do velkých potíží,“ doplňuje analytik pro sociální oblast Jiří Vraspír.

Do složité situace se často dostávají i sami pracovníci v sociálních službách. Jejich obor je dlouhodobě podfinancovaný. V současné době jsou navíc ještě pod větším tlakem, než kdykoliv předtím. „Aby šlo tuto práci vykonávat dlouhodobě, je nutné zajistit stabilní a adekvátní financování sociálních služeb, včetně zajištění důstojných mzdových prostředků pro pracovníky v sociálním sektoru,“ potvrzuje Kuchyňková.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls