Plicní lékaři chtějí mít pravomoc testovat koronavirus

  12:50
Někteří lidé nakažení koronavirem směřují za plicními lékaři. Mají totiž dýchací potíže. Pneumologové proto teď žádají ministerstvo zdravotnictví o pověření posílat pacienty s podezřením na testy.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Na plicní lékaře se možná trochu zapomnělo. Přitom můžou stát přímo v první linii. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací a pneumologové je nemůžou na koronavirus vyšetřit, ani je poslat na testy. To smějí jen praktičtí lékaři. „Určitě nemá smysl, aby dotyčný plicní lékař, který toho pacienta vidí, ho poslal nejprve k praktikovi pro žádanku, aby směl pacienta vyšetřit,“ řekla Rádiu Impuls předsedkyně českých plicních lékařů Martina Vašáková.

Koronavirus poškozuje strukturu dýchacího ústrojí a mezi zvlášť ohrožené patří právě lidé s chronickými nemocemi plic jako je astma nebo obstrukční plicní nemoc. Zrovna na pneumologickou ambulanci zamířil i první vážný pacient s nemocí COVID-19.

V rychlé jednání ministerstva teď profesorka Martina Vašáková věří. „Náměstkyně se mnou začala ihned jednat. Doufám, že se dohodneme a bude to umožněno. Očekávám, že se mi ozvou co nejdříve zpátky.“

Poslechněte si rozhovor s předsedkyní plicních lékařů Martinou Vašákovou: