Opět k urnám? Politici váhají.

  9:01
Půjdeme na podzim k dalším sněmovním volbám? Otázka, která zní stále častěji. Krach rozhovorů o vládní koalici mezi hnutím ANO a ČSSD nutí politiky přemýšlet o nouzové variantě, protože žádný z devíti sněmovních subjektů nenašel ani půl roku po říjnových volbách společnou řeč nutnou pro sestavení vlády, která získá v parlamentu podporu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Deník Metro sondoval mezi politiky, jak vidí variantu předčasných voleb. Významným faktorem, který může jejich rozhodování ovlivnit, je stav stranických pokladen. Investovat během dvanácti měsíců až desítky milionů do další kampaně může některé strany vyčerpat. „Začnu být nervózní až 8. června,“ uvedl už v pátek večer Radek Vondráček, předseda Sněmovny za ANO. To podle něho uplyne 230 dní, které potřeboval pro vyslovení důvěry za pomoci přeběhlíků premiér Mirek Topolánek v lednu 2007.

Ze současných parlamentních stran se mohou předčasných voleb nejméně obávat například Piráti. „Finančně pro nás není problém předčasné volby absolvovat,“ řekl Metru Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. Jeho strana má tradičně extrémně levné kampaně. „Navíc jsme za loňský rok 50 milionů korun v plusu,“ říká Ferjenčík. Peníze, které plánují rozložit rovnoměrně na fungování strany po čtyři roky, by tedy částečně využili na kampaň a ještě by zbylo.

„Předčasné volby by byla facka voličům,“ připouští Kateřina Valachová z ČSSD. „V komunálních i senátních volbách se snažíme být maximálně úsporní, rozšíření o volby do Poslanecké sněmovny může znamenat zátěž,“ uvedla pro Metro. „Andrej Babiš není schopen ustoupit z vlastního ega,“ vidí situaci Radek Hlaváček z Mladých sociálních demokratů. I když stojí volby značné peníze, podle Hlaváčka strana, které se bojí voleb, nemá místo na slunci.

Předčasné volby jako řešení nevidí bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Byl stručný. „Příčinou současného stavu je neschopnost Andreje Babiše. Předčasné volby nemohou na jeho neschopnosti nic změnit,“ říká politik. Řešením je podle Kalouska sestavit vládu.

„Nemyslím, že by pokaždé, když politici selžou ve vyjednávání, měli požadovat po voličích, aby znovu rozdali karty,“ říká předseda Starostů Petr Gazdík. Podle něho může prezident republiky pověřit sestavením vlády druhou nejsilnější stranu ve Sněmovně (tou je ODS), nebo by mohlo ANO nominovat jiného premiéra než Andreje Babiše.

Autor: Pavel Hrabica, Deník METRO