Obědy ve školních jídelnách jsou pro mnohé rodiny finančně náročné

  7:00
Rodiče na ně nedosáhnou zejména kvůli dopadům pandemie či rostoucím nákladům na život. Obědy v jídelnách navíc v důsledku inflace ještě podraží.

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Pro některé rodiče je aktuální cena za obědy pro děti příliš vysoká. Jenom za září požádalo o bezplatné dotované obědy tolik žadatelů, co za minulý školní rok. Celkem přes 9 700 lidí. Rádiu Impuls to řekla Jana Skopová z projektu Obědy pro děti za organizaci Woman for Woman. 

Kvůli dopadům koronavirových omezení na ekonomiku mají finanční problémy i lidé, kteří ještě v minulém roce nouzí netrpěli. Tento školní rok počítáme, že pomůžeme až 12 000 dětí. Meziročně je zájemců o 2 000 víc. Skopová vysvětluje, o jaké typy rodin nejčastěji jde: „70 % samoživitelů, z nich je 18 % tatínků, ale pak jsou to děti, které vyrůstají s prarodiči, pěstouny, nebo jsou to rodiny, kdy je maminka na mateřské a tatínek po úrazu v invalidním důchodu.“

Do roku 2019 byla průměrná cena obědu 25 Kč, teď je to zhruba o tři koruny více. Ceny jídel se ale mohou lišit podle škol, regionu a věku dětí. Na deset měsíců tak předplatné obědů stojí na jedno dítě více než 5 000 Kč. „Pro děti jsou obědy důležité, většina z nich totiž nenosí svačinu. Je ale vyzkoušené, že se dětem zlepšuje díky pravidelnému jídlu i školní prospěch, docházka a zdraví,“ zdůrazňuje Jana Skopová.

Podle ředitele Asociace školních jídelen Karla Jahody zatím ceny navyšují jen některé provozovny, většinou o několik korun. Stojí za tím celkové zdražování veškerých potravin, a to i těch základních - jako je třeba mouka. Podstatné je i to, že se limity pro ceny stravování měnily naposled před 10ti lety. Jahoda Impulsu popsal, že z jeho pohledu není zdražení nijak markantní.

„Je to doopravdy kosmetická úprava, abychom dohnali skokové navýšení cen potravin, které tu už bylo několikrát. Navíc i teď je výrazná inflace. To vědí všichni,“ upřesnila Jahoda. „I malé zdražení obědů ale může být pro tisíce dětí zcela jasným důvodem k tomu, aby na pravidelné jídlo přestaly chodit,“ uzavírá Skopová.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls