Nákupní šílenství kvůli koronaviru není nutné, uklidňuje Hamáček

  13:15
Vedle proudu zpráv o šířícím se korona viru sílí také výzvy k uklidnění. Paniku se snaží zarazit jak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, tak také ministr vnitra Jan Hamáček. Česká republika je podle vlády na příchod nákazy připravená.

Předseda ČSSD Jan Hamáček | foto: Tomáš Kabát, Impuls.cz

Vykupování supermarketů kvůli koronaviru Jana Hamáčka překvapilo. Ministr vnitra v našich Třech Impulsech na tělo řekl, že panické nakupování trvanlivých potravin není nutné. I kdyby se u nás koronavir v následujících dnech objevil, potravin bude pořád dost. „Já bych chtěl všechny uklidnit. Není vůbec žádný důvod si dělat zásoby. Ani v té severní Itálii žádné zásadní problémy se zásobováním nebyly. Ty místní orgány a složky to zvládly a my vůbec nejsme v takové situaci jako Itálie, takže rozhodně není žádný důvod panikařit.“

Z obchodů ve velkém mizí trvanlivé potraviny jako olej, těstoviny, luštěniny a rýže, ale také čističe a desinfekce. Hamáček ve vysílání zároveň zopakoval, že česká vláda i nadále nedoporučuje cestovat do oblastí s výskytem koronaviru.

Skupinou nejvíce ohroženou koronavirem jsou podle ministerstva zdravotnictví senioři. U ostatních má většinou nákaza lehký průběh a není nutná jejich hospitalizace. Podle Ústřední epidemiologické komise také není nutné testovat každého, ale jenom lidi s příznaky, kteří přijeli z oblastí, kde se nemoc šíří.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch také řekl, že jeho resort plánuje v řádu týdnů nakoupit ochranné pomůcky. Především půjde o respirátory, které ale přednostně nechá poslat lékařům a zdravotníkům. „Právě ti jsou případné nemoci nejvíc na ráně,“ uvedl šéf resortu na tiskové konferenci.

Když do ordinace přijde pacient s podezřením na koronavirus, může se ho zhostit nervozita. Rádiu Impuls to potvrdil lékař Jan Jurásek. „Už jenom to, že člověk nákazu vnímá prostřednictvím médií úplně všude, tak k tomu má určitý respekt. Když si to ale později člověk probere, tak si uvědomí, že se dnes a denně setkáváme s řadou infekcí.“

Celý rozhovor reportérky Markéty Imlaufové s lékařem Janem Juráskem si můžete poslechnout ze záznamu: